مطالب اقتصادی

پارادوکس وابستگی نفتی و تحریم

سیدمحمدهادی سبحانیان، مدیرکل دفتر بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است که لایحه بودجه ۹۸ نه با اسناد بالادستی مطابقت دارد و نه عملا با شرایط تحریمی کشور متناسب است، «بدین معنی که هیچگونه موادی مبنی بر اصلاح ساختاری یا روش‌ها برای کاهش هزینه‌ها و پایدارسازی منابع و از اینگونه موارد متناسب با شرایط تحریمی در این لایحه مشاهده نمی‌شود.»
تاریخ بروزآوری:1397/10/25 ادامه مطلب

خطر بازگشت موج شدیدتر رکودتورمی

فرشاد مومنی اقتصاددان و رئیس موسسه دین و اقتصاد در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد که به مناسبت سالگرد درگذشت میرزا تقی‌خان امیرکبیر با موضوع «چرخه‌های شوم تاریخ و توسعه‌نیافتگی در ایران» برگزار شد، گفت: به نظر می‌رسد اگر بخواهم در نهایت اجمال تصویری از مساله بدهیم آن تصویر ناظر بر جست‌وجو برای یافتن پاسخ‌های درخور به دو سوال راهبردی است.
تاریخ بروزآوری:1397/10/24 ادامه مطلب

نفع جنگ تجاری در جیب ایران؟

این روزها آشفتگی بازارهای جهانی ناشی از احتمال وقوع یک رکود فراگیر در اقتصاد دنیا، خریداران را محافظه‌کارتر و فروشندگان را دست به نقدتر کرده‌است. این موضوع یکی از مهم‌ترین‌ عوامل ریزش قیمت‌ جهانی کامودیتی‌ و به خصوص نفت شده‌است. این گزارش که به قلم «فلورنس تان» و «ژن آیژو» در رویترز کار شده است، به بررسی وضعیت تقاضای چین به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفتی جهان در جنگ تجاری پرداخته است.
تاریخ بروزآوری:1397/10/03 ادامه مطلب

تورم ۸ماهه امسال ۲۲.۸ درصد شد

طی هشت ماه ابتدای سال جاری شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۲۲.۸ درصد افزایش داشته است.
تاریخ بروزآوری:1397/10/01 ادامه مطلب

اصلاحات قیمتی

ظاهرا نهادهای شکل گرفته برای تضمین رفاه جمعی درست کار نمی کنند.این نهادها،دنبال تضمین رفاه گروه خاصی از جامعه هستند.
تاریخ بروزآوری:1397/09/26 ادامه مطلب

آیا رکود بر بازار مسکن مستولی شده است؟

منطقه 5 شهر تهران از خرداد 97 با افزایش قیمت از تعداد معاملات هر ماهه‌اش کم شده است تا اینکه در مهر ماه با اندکی کاهش قیمت (حدود 2%) تعداد معاملات 37% افزایش یافت.
تاریخ بروزآوری:1397/09/15 ادامه مطلب

تاثیر مثبت کاهش نرخ ارز بر تورم

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی: ضرورت مطالعه بیشتر بانک مرکزی درخصوص راه‌اندازی بازار متشکل ارزی
تاریخ بروزآوری:1397/09/06 ادامه مطلب

واکنش روحانی به جنجال پولشویی

رئیس‌جمهور برای اولین بار به ماجرای جنجالی «پولشویی» واکنش نشان داد. او دیروز در جلسه هیات دولت گفت: «چرا راجع به مسائل روشن می‌جنگیم. بله، همه دنیا گرفتار پولشویی است. شما به من یک کشور نشان دهید در آن پولشویی انجام نمی‌گیرد. همه باید تلاش کنیم مفاسد را کم کنیم و راه پولشویی را ببندیم. چرا اینقدر جر و بحث می‌کنیم.» رئیس‌جمهور تاکید کرد هر موضوع حقوقی، دینی، عرفانی، اجتماعی و اقتصادی را که باید کارشناس‌ها در مورد آن بحث کنند، به سطح خیابان نیاوریم و مردم را به جان هم نیندازیم.
تاریخ بروزآوری:1397/09/01 ادامه مطلب

منافع مشترک ایران و آمریکا در چابهار!

سه گانه دهلی، واشنگتن و تهران؛ چرا منطقه آزاد چابهار از تحریم‌ها خارج شد؟ برخی پالایشگاه‌ها از ترس تحریم‌های آتی آمریکا تا زمان آغاز دور دوم تحریم‌ها، خرید نفت از ایران را کاهش دادند اما هند به طور همزمان تلاش کرد با اعضای اتحادیه اروپا درباره مکانیزم مالی ویژه موسوم به SPV به گفت‌وگو بنشیند.
تاریخ بروزآوری:1397/09/01 ادامه مطلب

گزارش رییس کل بانک مرکزی از وضعیت بازار پول

در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست رئیس‌جمهور؛ رییس کل بانک مرکزی ضمن گزارش از وضعیت بازار پول،بر تعامل سازنده با کشورهای جهان تاکید کرد.
تاریخ بروزآوری:1397/08/12 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...