مناظره دمکرات ها؛ چه کسی تاریخ ساز می‌شود؟

مناظره دمکرات ها؛ چه کسی تاریخ ساز می‌شود؟

چند روز قبل از برگزاری انتخابات مقدماتی درون حزبی در ایالت نوادا، نهمین مناظره انتخاباتی نامزد‌های حزب دمکرات در لس آنجلس برگزار شد. در این مناظره دو ساعته، شش نامزد دمکرات شرکت کردند که بعضی از آن‌ها برخلاف انتظار، عملکرد ضعیفی از خود نشان دادند. تاریخ ثبت: (1398/12/03 )  تاریخ بروزآوری: (1398/12/03 )

مناظره کاندیداهای دموکرات برای انتخابات درون حزبی

دلیل این رقابت این است که بعد از ورود بلومبرگ به انتخابات، عرصه برای میانه رو‌هایی مانند بوته جج و کلوبوچار تنگ شده است. هم اکنون بلومبرگ در نظرسنجی ایالت‌هایی که در سه شنبه بزرگ انتخابات برگزاری می‌کنند، موقعیت بالایی دارد. در چنین حالتی، سایر میانه رو‌ها مانند کلوبوچار و بوته جج نمی‌توانند حد نصاب ۱۵ درصد آرا را بدست بیاورند. در نتیجه، اگر طرف مقابل را تضعیف نکنند، ممکن است بعد از سه شنبه بزرگ از گردونه رقابت‌ها خارج شوند.
 

به گزارش انجمن خرد آورده شده از فرارو، در مقایسه با هشت مناظره قبلی، مناظره لاس وگاس هیجان و مناقشات بیشتری داشت و تقریبا همه نامزد‌ها در معرض حمله و انتقاد تند قرار گرفتند که البته این طبیعی بود. چون تقریبا دو هفته دیگر، در سوم ماه مارس، اصطلاحا روز «سه شنبه بزرگ» فرا خواهد رسید. در این روز، ۱۶ ایالت انتخابات درون حزبی برگزار خواهند کرد. نامزد‌ها سعی می‌کنند قبل از رسیدن به این روز، موقعیت خود را تحکیم کنند.

عملکرد نامزذ‌های دمکرات در مناظره لاس وگاس یکسان نبود. پیش از اینکه مناظره برگزار شود، همه توجه‌ها به مایکل بلومبرگ، میلیاردر دمکرات که قصد دارد رئیس جمهور میلیاردر را به زیر بکشد، مطعوف شد. چرا که بلومبرگ، در سه ماه گذشته پول‌های هنگفتی برای تبلیغات هزینه کرده بود و همین امر، انتظارات از بلومبرگ را بالا برده بود.

 

ضعف بلومبرگ

 

از همان لحظات اولیه مناظره، بلومبرگ با انتقادات تندی مواجه شد. ظاهرا، سایر نامزد‌ها از شانس پیروزی و تبلیغات هنگفت وی نگران بوده و از همین رو به شدت به بلومبرگ حمله کردند. جو بایدن، گفت: بلومبرگ در زمانی که شهردار نیویورک سیتی بود، نتوانست این شهر را به خوبی اداره کند. برنی سندرز، از حمایت بلومبرگ از تاکتیک‌های ایست و بازرسی پلیس انتقاد کرد و مهمتر از همه، الیزابت وارن، بلومبرگ را به بدرفتاری جنسی با زنان متهم کرد. علاوه بر این، وارن سعی کرد بلومبرگ را با دونالد ترامپ مقایسه کرد. وی گفت: از هر کسی که نامزد نهایی حزب دمکرات شود، حمایت خواهد کرد، اما اگر دمکرات‌ها یک میلیاردر مغرور (ترامپ) را با یک میلیاردر مغرور دیگر (بلومبرگ) جایگزین کنند، ریسک بزرگی خواهند کرد.

بلومبرگ نتوانست به خوبی از خودش در برابر انتقادات وارن دفاع کند. او با استناد به سابقه ۱۲ ساله اش به عنوان شهردار و موفقیت تجاری اش، خود را کاندیدایی معرفی کرد که می‌تواند هم ترامپ را شکست دهد و هم وظایف رئیس جمهور را به خوبی انجام دهد. وی تصریح کرد: «من یک نیویورکی هستم؛ من می‌دانم چطور با یک فریبکار مغروری مانند دونالد ترامپ در بیافتم.»

بلومبرگ در انتخابات مقدماتی آیوا و نیوهمپشایر شرکت نکرد. مناظره لاس وگاس نخستین حضور جدی وی در رقابت‌ها بود. اما در اولین حضور خود، ضعیف ظاهر شد.


 
مناظره دمکرات ها؛ چه کسی تاریخ ساز می‌شود؟

 

از درخشش وارن و پیشتازی سندرز تا دعوای بوته جج و کلوبوچار
وارن یک نفس به همه کاندیدا‌ها می‌تاخت، امری که باعث تشویق مکرر وی توسط حضار شد. در دو انتخابات مقدماتی آیوا و نیوهمپشایر وارن عملکرد ضعیفی داشت و نتوانست آرای زیادی کسب کند. اما ظاهرا در استراتژی خود تجدید نظر کرده و عزم خود را برای بهتر کردن موقعیت‌اش جزم کرده است. مثلا در مناظره اخیر، با وجود اینکه اولین سوال از بلومبرگ و سندرز پرسیده شد، اما وارن مداخله کرد و مستقیما به بلومبرگ حمله کرد. همین استراتژی تهاجمی، موجب شد که برخی ناظران، از درخشش نسبی او سخن بگویند.

برنی سندرز در مقایسه با سایر نامزدها، در مناظره لاس وگاس عملکرد معمولی داشت و در عین حال، هیچ ضعفی از خود نشان نداد. او در دو انتخابات آیوا و نیوهمپشایر پیروز شد و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که در ایالت نوادا هم پیشتاز خواهد بود. در نظرسنجی‌های ملی هم پیشتاز است و به طور کلی از سایر نامزد‌ها موقعیت بهتری دارد. با این حال، در مناظره لاس وگاس در کانون توجه نبود. درگیری رقبای سندرز با بلومبرگ، ممکن است به نفع وی تمام شود. چون از حملات به بلومبرگ می‌توان فهمید که رقبای سندرز بیشتر نگران صعود بلومبرگ هستند؛ لذا انتقادات‌شان را متوجه این میلیاردر کردند. امری که موجب شد در مناظره، انتقادات تندی متوجه سندرز نشود.
 

بررسی نامزدهای دموکرات؛ چه کسی توانایی شکست ترامپ را دارد؟

 

جو بایدن، که زمانی به عنوان نامزد اصلی دمکرات‌ها مطرح بود، در مناظره اخیر توجه زیادی جلب نکرد و ظاهرا سایر نامزد‌های دمکرات از وی نگرانی خاصی ندارند. بایدن در وسط ایستاده بود و نگاه می‌کرد چطور سایر نامزد‌ها به یکدیگر حمله می‌کنند و نامی از او به میان نمی‌آورند. در چند مورد، وارن به بایدن پرداخت. اما واضح بود که سایر نامزد‌ها نمی‌خواستند وقت شان را به حمله به بایدن اختصاص دهند.

بایدن در دو انتخابات آیوا و نیوهمپشایر، بسیار ضعیف ظاهر شده بود و بسیاری از هوداران خود را مایوس کرد. او امیدوار است که در انتخابات کارولینای جنوبی و سه شنبه بزرگ، شکست‌های گذشته را جبران کند، اما تضمینی وجود ندارد که وی بتواند پیروز شود.

پیت بوته جج، که به همراه امی کلوبوچار، جزو میانه رو‌های حزب دمکرات به شمار می‌روند، در انتخابات آیوا به پدیده دمکرات‌ها تبدیل شد. وقتی نتایج اعلام شد، بوته جج به عنوان رقیب اصلی سندرز ظاهر شد و در انتخابات نیوهمپشایر هم به پیشتازی خود ادامه داد. حالا با ورود پرهیاهوی بلومبرگ به رقابت ها، موقعیت بوته جج به خطر افتاده است. با این حال، ظاهرا، بوته جج، بلومبرگ را خطر اصلی نمی‌بیند بلکه امی کلوبوچار را رقیب خود می‌داند. از همین رو، در مناظره لاس وگاس، بوته جج و کلوبوچار به شدت از یکدیگر انتقاد کردند و یکدیگر را فاقد شایستگی دانستند. دلیل این رقابت این است که بعد از ورود بلومبرگ به انتخابات، عرصه برای میانه رو‌هایی مانند بوته جج و کلوبوچار تنگ شده است. هم اکنون بلومبرگ در نظرسنجی ایالت‌هایی که در سه شنبه بزرگ انتخابات برگزاری می‌کنند، موقعیت بالایی دارد. در چنین حالتی، سایر میانه رو‌ها مانند کلوبوچار و بوته جج نمی‌توانند حد نصاب ۱۵ درصد آرا را بدست بیاورند. در نتیجه، اگر طرف مقابل را تضعیف نکنند، ممکن است بعد از سه شنبه بزرگ از گردونه رقابت‌ها خارج شوند.

1400/01/29 10:57
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «انجمن خرد» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • انجمن خرد از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • درج در قسمت هایی که با ستاره قرمز مشخص گردیده الزامی است.
  • تعداد کاراکترهای نام، ایمیل و نظر نباید به ترتیب بیش از 100، 300 و 500 بیشتر باشد . در صورت عدم رعایت متاسفانه نظر شما ثبت نخواهد گردید.
  • نظرات پس از تأیید مدیر سایت منتشر می‌شود.

نام:

پست الکترونیک:

متن نظر:

کد امنیتی:

نظرات: