هشدار: به بهانه شیوع کرونا در دام نیافتید

مشاهیر

جواد فروغی اولین مدال تیراندازی در تاریخ المپیک را طلائی کرد

جواد فروغی با شکستن رکورد المپیک اولین مدال و اولین مدال طلای کاروان ورزشی ایران در المپیک را کسب کرد
تاریخ بروزآوری:1400/05/02 ادامه مطلب

جامعه‌ رویایی در آرمان‌شهر رابرت اوون

رابرت اوو‌ن معتقد بود تجارت و جامعه می‌تواند با آرمان‌های سوسیالیستی اتوپیایی برای بهتر زیستن تغییر یابد. او به عنوان یک سوسیالیست آرمانشهرگرا، اعتقاد داشت اگر جامعه‌ای در همه‌چیز با هم مشارکت داشته باشد و تصمیمات جمعی بگیرد، می‌تواند یک دولت رفاهی تقریبا کامل ایجاد کند.
تاریخ بروزآوری:1400/04/06 ادامه مطلب

ماری ریبی، بازرگان و کشتی‌دار

ماری ریبی (Mary Reibey) بازرگان و کشتی‌دار متولد انگلستان بود که به عنوان یک مجرم به استرالیا برده شد. او پس از به دست آوردن آزادی خود توانست در کلونی استرالیا به مثابه یک چهره و الگوی برجسته و بازرگانی موفق جایگاه خود را تثبیت بخشد.
تاریخ بروزآوری:1400/02/22 ادامه مطلب

آگریپینا؛ زنی که مسیر امپراتوری روم را تغییر داد

همه ما نام امپراتور‌های دودمان ژولیو کلودین را می‌دانیم؛ از آگوستوس تا کالیگولا و نرون، اما شاید نام زنانی که در پیروزی‌ (یا شکست‌) این امپراتوری‌ها نقش داشتند را کمتر کسی شنیده باشد.
تاریخ بروزآوری:1400/01/28 ادامه مطلب

ضربه‌ای بزرگ به باستان‌شناسی ایران

«درگذشت میرعابدین کابلی ضربه بزرگی به حافظه باستان‌شناسی ایران بود، او تاریخ شفاهی باستان‌شناسی را خوب می‌دانست و گنجینه‌ای از اسرار باستان‌شناسی دوره معاصر ایران محسوب می‌شد.»
تاریخ بروزآوری:1400/01/14 ادامه مطلب

لوکاشویچ، سازنده نخستین پالایشگاه نفت

جان جوزف ایگناسی لوکاشویچ (Jan Józef Ignacy Łukasiewicz) داروساز، مهندس، بازرگان، مخترع و نیکوکار لهستانی بود که در سال ۱۸۵۶ نخستین پالایشگاه مدرن نفت جهان را ساخت. او توانست نحوه جداسازی نفت چراغ (سفید) از نفت خام را کشف کرده و پس از آن چراغ نفتی مدرن (۱۸۵۳) را اختراع کند. ووکاشویچ در ۱۸۵۳ نخستین چراغ خیابانی مدرن و یک سال بعد نخستین چاه نفت مدرن را به جهان شناساند.
تاریخ بروزآوری:1399/12/18 ادامه مطلب

زورو

هالیوود چگونه دشمن مبارز مشهور مکزیکی را از آمریکا به اسپانیا تغییر داد؟
تاریخ بروزآوری:1399/04/29 ادامه مطلب

«زینب پاشا» رابین هود ایرانی

زنان تبریز، فراتر از زنان دربار شاهانه بودند و با آنچه که ناصرالدین شاه تعریف و توصیف کرده، خیلی فرق داشتند، آن‌ها بیشتر از پخت و پز و انجام کارهای روتین خانه، بلد بودند، مثلا یکی از آن‌ها رابین هود ایرانی بود و از غنی می‌گرفت و به فقیر می‌داد.
تاریخ بروزآوری:1398/11/13 ادامه مطلب

«کمال‌الدین بهزاد» مشهورترین نگارگر ایرانی

کمال الدین بهزاد، بزرگترین و مشهورترین نقاش مینیاتور ساز ایرانی در قرن دهم قمری و سال 829 شمسی به دنیا آمد و در سال 924 شمسی برابر با 942 قمری درگذشته است، استاد او به قولی امیرروح الله معروف به میرک نقاش هراتی کتابدار سلطان حسین بایقرا، و به قول دیگر پیر سید احمد تبریزی بود و افراد دیگری را نیز نام برده‌اند.
تاریخ بروزآوری:1398/11/06 ادامه مطلب

آفراهات، حکیمِ پارسی

آفراهات که به نامِ مار یعقوب و《حکیمِ پارسی》نیز مشهور بوده، در نیمه‌ی اولِ قرنِ چهارم در امپراتوریِ پارسِ ساسانیان(در ناحیه‌ی عراقِ امروزی)می‌زیسته است.
تاریخ بروزآوری:1398/10/16 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6