مشاهیر

آفراهات، حکیمِ پارسی

آفراهات که به نامِ مار یعقوب و《حکیمِ پارسی》نیز مشهور بوده، در نیمه‌ی اولِ قرنِ چهارم در امپراتوریِ پارسِ ساسانیان(در ناحیه‌ی عراقِ امروزی)می‌زیسته است.
تاریخ بروزآوری:1398/10/16 ادامه مطلب

روایتی متفاوت از آخرین روز زندگی یک باستان‌شناس

جمعه هشتم آذر سال ۱۳۸۷، ظاهرا روزی مثل بقیه روزها بود، در هیئت دکتر همه چیز ساعت‌وار دقیق بود، مثل همه روزهای کاوش قبل از ساعت ۶ از خواب بیدار شدیم و راس ساعت ۶ همه سر میز صبحانه بودند و مثل همیشه دکتر در راس میز نشسته بود.
تاریخ بروزآوری:1398/09/10 ادامه مطلب

صنيع الملك؛ پايه گذار نقاشی نوين ايران

ظهور نگارگري مستعد و با ذوق، متفكر و جستجوگرهمچون ابوالحسن غفارى، تحولي عمده را در نقاشي دور‌ه‌ی ناصرالدين شاه باعث مي شود، او به تنهايي بار يك دگرگوني اساسي را در پايه ريزي نقاشي نوين ايران بر دوش مي‌كشيد.
تاریخ بروزآوری:1398/02/05 ادامه مطلب

شیخ محمّد عبده (بخش دوم – تاثیر سید جمال بر اندیشه شیخ - قسمت دوم)

عبده -بر خلاف سید جمال- آن نوع مسئولیتی را احساس می کرد که یک عالم دینی احساس می کند از این رو در پی کشف ضوابطی بود که جلو افراط و تفریط را بگیرد.
تاریخ بروزآوری:1398/01/20 ادامه مطلب

شیخ محمّد عبده (بخش دوم – تاثیر سید جمال بر اندیشه شیخ - قسمت اول)

پدرم به من حیاتی بخشید که «علی و محروس» ( دو برادرش که کشاورز بودند) در آن با من سهیم و شریک بودند؛ ولی سید جمال به من حیات بخشید که من در آن با محمد و ابراهیم و موسی و عیسی و اولیا و قدیسان همنوا شده‌ام.
تاریخ بروزآوری:1398/01/10 ادامه مطلب

شیخ محمّد عبده (بخش اول – زندگینامه)

پدر محمّد که همه‌ی تلاش خود را برای تحصیلات محمد به کار گرفته بود، از این که وی درس را رها کرد و‌ می‌خواست به کشاورزی بپردازد، ناراحت بود.
تاریخ بروزآوری:1397/12/20 ادامه مطلب

«خواجه نصیرالدین طوسی»؛ افتخار ایرانی، نابغه جهانی

خواجه نصیر الدین در ریاضیات، طب، هندسه، نجوم، فلسفه، فقه، حدیث و کلام تبحّر ویژه داشت. پس از حمله مغول به ایران و ورود خواجه به دستگاه حکومت هلاکو، نه تنها از جایگاه علمی وی کاسته نشد، بلکه آثار علمی بیشتری از ایشان به ظهور رسید.
تاریخ بروزآوری:1397/12/05 ادامه مطلب

آمریگو وسپوتچی؛ چشم انداز نو در دنیایی نو

سفر دریایی آمریگو وسپوتچی در سال ۱۴۹۷م یعنی پنج سال پس از سفر کریستف کلمب آغاز شد. هر دو برای دولت اسپانیا کار می‌کردند و هزینه سفرهای آنان را آن دولت پرداخت می‌کرد. وسپوتچی نسبت به کریستف کلمب از مکان‌های بیشتری در قاره جدید بازدید کرده بود. برچسب: کریستوف کلمب;
تاریخ بروزآوری:1397/11/27 ادامه مطلب

کریستوف کلمب ؛ بخش پایانی: آب‌های تلخ

آذرخش با چنان شدتي فرو می‌افتاد که گمان می‌بردم هم اكنون دكلها و بادبان‌هایم را درهم می‌پیچد؛ برق با چنان خشم و وحشتي بر كشتیها می‌زد که گفتي آنها را متلاشي خواهد كرد. در تمام این مدت، آب از آسمان فرو می‌ریخت نمی‌گویم باران می‌بارید، زیرا براستي طوفان نوح دیگري برپا شده بود.
تاریخ بروزآوری:1397/11/23 ادامه مطلب

کریستوف کلمب ؛ بخش دوم: راه یافتن اروپاییان به آمریكا

چون سپیده دمید، بومیان برهنه را، که «همه خوش قامت بودند»، بركنار ساحل دیدند. سه ناخدا با قایق، همراه عده‌ای از مردان مسلح، به ساحل رفتند؛ زانو زدند، زمین را بوسیدند، و شكر خداي را به جاي آوردند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/21 ادامه مطلب

1 2 3 4 5