مطالب اقتصادی

مکاتب اقتصادی - بخش چهارم - لیبرالیسم - بستر تبیین بنیادهای لیبرالیسم

الیزابت در سال ۱۵۵۸ و در ۲۵ سالگی بر تخت نشست. پیش از آن وی از سال ۱۵۵۳ در زندان خواهرش شهبانو ماری بود. الیزابت هوادار پروتستانها بود و این آیین را در کشور رسمی کرد. لردهای انگلستان نیز که پیرو این آیین بودند از وی پشتیبانی کردند. اینچنین دشمنی پاپ و اسپانیای کاتولیک بر الیزابت و انگلستان برانگیخته شد. دوران الیزابت یکم دوران آرامش نسبی پیش از طوفانهای یکصد سال آینده انگلیس بود، سده‌ای پرتلاطم که بستر ظهور اندیشه لیبرالیسم قدیم را فراهم کرد.
تاریخ بروزآوری:1402/06/08 ادامه مطلب

مکاتب اقتصادی - بخش سوم: فیزیوکراسی

اندیشه‌ورزان آزادی و ایمان قدرت فائقه خرد را به صورت نیکی سیرت و غریزه انسانی می‌ستایند و فیلسوفان پیرو حق طبیعی می‌خواهند زندگی جوامع را از راه اصولی کلی توضیح دهند که تنها از طبیعت آدمی ناشی شده و در همه زمانها و همۀ مکانها دارای ارزش است.
تاریخ بروزآوری:1402/04/08 ادامه مطلب

مکاتب اقتصادی - بخش دوم: از مرکانتیلیستهای دوران نوزایی

اروپایی‌ها هرگز خودشان به سراغ منابع و مخازن این کالاهای مشرق زمین نرفته بودند. شرق سوئز دنیایی غریب برای اروپاییان بود و پس از 1453 و فتح قسطنطنیه توسط سپاهیان دولت عثمانی به فرماندهی سلطان محمد فاتح این محدودیتها برای دسترسی به کالاهای شرقی افزایش یافت.
تاریخ بروزآوری:1402/03/08 ادامه مطلب

مکاتب اقتصادی - بخش نخست: از یونان باستان تا اواخر قرون وسطی

افلاطون و ارسطو در این دوران نیز آرمان شهرهای مبتنی بر نخبه‌گرایی (آریستوکراسی) را مطرح ‌ می‌کنند
تاریخ بروزآوری:1402/03/02 ادامه مطلب

بازار آهن در آبان 1401

هفته نخست آبان ماه بازار ارز نوسانات چشمگیری نداشت و نرخ دلار در مرز کانال 33 هزار تومان شناور بود، اما روز پنجشنبه قیمت دلار رو به افزایش گذاشت و کانال 33 تومانی را رد کرد. هفته دوم آبان نیز دلار دچار چسبندگی در مرز 33 هزار تومانی بود و در همانجا متوقف شده بود.
تاریخ بروزآوری:1401/09/05 ادامه مطلب

با کمترین قیمت مرغوب ترین تیرآهن را بخرید

از آنجایی که تیرآهن یکی از مهمترین انواع پروفیل ساخت و ساز است، خرید تیرآهن نیز مهم تلقی می شود. اتو تیر دو شکل رایج دارد که با علامت اختصاری I یا NP و اتو تیرB با H یا IPB نوشته می شود که ارتفاع و عرض یکسانی دارند.
تاریخ بروزآوری:1401/06/15 ادامه مطلب

با سرمایه گذاری در املاک ترکیه در کمتر از 6 ماه اقامت بگیرید

یکی از کشورهایی که امروزه سرمایه گذاری در آن محبوب شده است، ترکیه است. ترکیه به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک خوبی که دارد همیشه برای بسیاری از سرمایه گذاران کشور بسیار مهمی بوده است. این ویژگی منحصر به فرد ترکیه را به مرکزی بسیار مهم و البته بسیار مناسب برای سرمایه گذاران خارجی و نخبگان داخلی تبدیل کرده است.
تاریخ بروزآوری:1401/06/02 ادامه مطلب

نامه ۶۱ اقتصاددان در مورد شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران

نامه 61 اقتصاددان به مردم ایران؛ ریشه مشکلات اقتصادی ایران سیاسی است
تاریخ بروزآوری:1401/03/20 ادامه مطلب

سبقت اقتصادی هند از چین؟

اکونومیست در شماره اخیر خود به بررسی روند دو اقتصاد بزرگ دنیا، یعنی چین و هند می‌پردازد و به این سوال پاسخ می‌دهد که با توجه به شرایط کاهش رشد اقتصادی چین به‌دلیل کرونا، آیا هند می‌تواند موتور اقتصادی بعدی دنیا باشد؟ در حال حاضر هند، ششمین اقتصاد بزرگ جهان است، همان‌طور که چین در سال۲۰۰۰ بود. آیا هند نیز می‌تواند به سرعت چین رشد کند؟
تاریخ بروزآوری:1401/02/29 ادامه مطلب

بانیان وضع موجود

لیبرالیسم چیست؟ این نخستین پرسشی است که منتشرکنندگان اطلاعات گمراه‌کننده و مغلوط (یا آنچه در این متن تحت عنوان پدآگاهی یا ضدآگاهی از آن نام می‌بریم) در کشور ما هرگز حاضر به ارائه پاسخ به آن نبوده‌اند.
تاریخ بروزآوری:1401/02/20 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...