هشدار: به بهانه شیوع کرونا در دام نیافتید

مطالب اقتصادی

هنوز قانون برنامه و بودجه ۱۳۲۷ در ایران اجرا می‌شود!

قانون خزانه‌داری ایران مربوط به ۸۰ سال پیش است؛ چرا آن را اصلاح نمی‌کنند؟ مشکل چیست؟ می‌دانید ابعاد خزانه‌داری در دنیا از نظر اقتصادی چقدر تغییر کرده است؟ اصلا مگر ابعاد خزانه‌داری زمان رضاشاه با الان یکی است؟
تاریخ بروزآوری:1400/05/02 ادامه مطلب

مانیفست حکمرانی پولی

نامه ۳۶ صاحب‌نظر اقتصادی به مجلس؛ «زیرساخت قانونی ثبات اقتصادی» چگونه باید باشد؟
تاریخ بروزآوری:1400/04/16 ادامه مطلب

طلای جهانی رکورد جدید زد اما نقره درخشش را از طلا ربود

با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید فلزات ارزشمند به عنوان دارایی امن، قیمت نقره همسو با طلا رشد و روز سه شنبه به بالاترین رکورد در بیش از شش سال اخیر صعود کرد.
تاریخ بروزآوری:1400/04/10 ادامه مطلب

ادعای یارانه پنهان!

اگر قیمت حاملهای انرژی را واقعی کنیم و یارانه پنهان را حذف کنیم، میتوانیم به چند دهک پایین جامعه، مبالغ قابل توجهی در هر ماه در قالب یارانه نقدی پرداخت کنیم.
تاریخ بروزآوری:1400/03/13 ادامه مطلب

تاملی بر بحران نقدینگی

نحوه مواجهه و مدیریت نقدینگی در کشورها بسته به توانمندی اقتصاد آنان متفاوت است. به‌عنوان نمونه از اواخر سال ۲۰۱۹ بانک‌های مرکزی اروپا برای تحریک رشد اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره تا ۲/ ۰- ۱/ ۰ درصد کردند تا بستر لازم را برای افزایش میزان تسهیلات و وام‌دهی و تامین نقدینگی و منابع مالی به بخش‌های مولد فراهم کنند.
تاریخ بروزآوری:1400/02/26 ادامه مطلب

نیم قرن با اقتصاد ایران

در طول سال‌های متمادی اتفاقات مشابهی در اقتصاد ایران رخ‌داده ولی تصمیمات متفاوتی برای آنها گرفته شده است. در ستون «گاهشمار اقتصادی» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می‌کنیم. سال اول هر دهه را به‌عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده‌ایم. این ستون با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می‌شود، در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر‌گذاری برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می‌کنیم.
تاریخ بروزآوری:1400/02/22 ادامه مطلب

مسیر بازارها در ۱۴۰۰

حرفه‌ای‌ترین سرمایه‌گذاران در توسعه‌یافته‌ترین اقتصادهای جهان نیز گاه در انتخاب بازار مناسب یا ایجاد سبد مناسب دارایی‌ها دچار تردیدهای جدی می‌شوند. پاسخ اقتصاددان شهیر مالی به یک پرسش برای اثبات این موضوع کفایت می‌کند.
تاریخ بروزآوری:1400/01/21 ادامه مطلب

وضعیت بازار اجاره در منطقه پرتقاضای تهران

بازار اجاره مسکن در پرتقاضاترین منطقه شهر تهران به بازاری دشوار برای مستاجران از نظر یافتن فایل مناسب و همچنین سطح اجاره‌بهای پیشنهادی از سوی موجران تبدیل شده است.
تاریخ بروزآوری:1400/01/21 ادامه مطلب

باهنر: FATF به احتمال زیاد تصویب می شود

باهنر گفت: در مجمع هنوز درباره اف ای تی اف بحث می شود و این موضوع یک دور معطل شد و به نتیجه نرسید ولی به نظر من، اف ای تی اف به احتمال زیاد تصویب می شود.
تاریخ بروزآوری:1399/12/13 ادامه مطلب

نفت ۱۰۰ دلا‌ری دوباره می‌آید؟

قیمت طلای سیاه طی هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده است و حالا تحلیلگران بانک‌های جی‌پی‌مورگان و گلدمن‌ساکس از سطوح جدید و بالاتر قیمتی برای نفت خام رونمایی کرده‌اند. برخی از تحلیلگران وال‌استریت حتی نفت ۱۰۰ دلار در هر بشکه را هم در چشم‌انداز این کامودیتی می‌بینند و از ظهور یک «ابرچرخه» جدید در بازار خبر می‌دهند.
تاریخ بروزآوری:1399/11/29 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...