مناظر طبیعی جهان

آبشار توگلا دومین آبشار بلند جهان

آبشار توگلا 948 متر ارتفاع و در کوه‌های اژدها پارک ملی سلطنتی ناتال در ایالت کوازولو-ناتال، آفریقای جنوبی واقع است.
تاریخ بروزآوری:1398/03/23 ادامه مطلب

پامو کاله جذابترین چشمه رنگین جهان

پاموکاله که در زبان ترکی به معنای "قلعه‌ی پنبه‌ای" است، منطقه‌ای طبیعی در ایالت دنیزلی در جنوب غربی ترکیه است. در این منطقه چشمه‌های آب گرم طبیعی وجود دارند و آب جاری پس از عبور، از خود کربنات به جا می‌گذارد. پاموکاله در منطقه‌ی دریای اژه و در رودخانه‌ی مندرس (River Menderes) واقع شده است و در اکثر فصل‌های سال آب‌وهوایی معتدل دارد.
تاریخ بروزآوری:1397/05/24 ادامه مطلب

هشت جای فوق العاده دنیا برای رصد شفق‌ قطبی

شفق قطبی یکی از دیدنی‌ترین و شگفت‌انگیز‌ترین رویداد‌های طبیعی است که کمتر کسی در جهان موفق به دیدن آنها می‌شود. در این مقاله با ۸ نقطه در دنیا آشنا می‌شویم که بهترین مکان‌ها برای دیدن این پدیده‌ی زیبا و رویایی هستند.
تاریخ بروزآوری:1396/10/26 ادامه مطلب

دریاچه‌ی نمک ناترون (زیباترین نمک زار دنیا)

محیط دریاچه‌ی نمک ناترون به طرز زیادی خشن است به طوری که pH آن گاهی به ۱۰٫۵ و دمای آن گاهی به ۶۰ درجه سانتی گراد می‌رسد.
تاریخ بروزآوری:1396/09/17 ادامه مطلب

غار جعیتا؛ طولانی‌ترین غار مرکب در خاورمیانه

غار جعیتا به طول تقریباً ۹ کیلومتر، طولانی‌ترین غار مرکب در خاورمیانه به شمار می‌رود و متشکل از دو غار سنگ آهکی کارستی جدا از هم اما متصل به ‌یکدیگر است. کارست نیز پدیده خوردگی و انحلال توده سنگ‌های کربنات از قبیل آهک و سنگ گچ است که آثار آن در پوسته¬ی زمین، اشکال مختلف حفره‌ها و غارها را به وجود می‌آورد.
تاریخ بروزآوری:1396/08/13 ادامه مطلب

راما، پلی که به دست میمون ها ساخته شده

زمانی که ارتش راما به اقیانوسی می رسند که سریلانکا روی آن واقع شده، میمون ها با نوشتن نام راما به روی سنگ ها و انداختن آنها در آب، پلی معلق بر روی دریا می سازند.
تاریخ بروزآوری:1396/05/14 ادامه مطلب

آبشار آنجل

آبشار آنجل (به اسپانیایی: Salto Ángel)‏ بلند‌ترین آبشار دنیا به ارتفاع ۹۷۹ متر است که در میان جنگل‌های دورافتاده پارک ملی کانایما در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا جای دارد.
تاریخ بروزآوری:1395/06/18 ادامه مطلب

دره گراند کانیون

تماشای طلوع آفتاب این دره، بسیار خیره کننده و جذاب است همچون تماشای موج های اقیانوس‌ها. اما شما تنها با شنا کردن متوجه بزرگی موج های آن می‌شوید. همچنین عمق دره با نزدیک شدن به لبه دره درک می‌شود.
تاریخ بروزآوری:1394/05/05 ادامه مطلب

قطب جنوب

قطب جنوب به یکی از دو نقطه‌ای گفته می‌شود که خط واصل آن بر حول محور زمین منطبق است.به نقطه‌ای که در شمال زمین قرار دارد قطب شمال و دیگری که در جنوبگان قرار دارد قطب جنوب است که البته خود چهار نقطه است. قطب جنوب جغرافیایی، قطب جنوب مغناطیسی، قطب جنوب ژئومغناطیسی و قطب جنوب دسترس‌ناپذیر
تاریخ بروزآوری:1394/01/25 ادامه مطلب

کوه اورست

کوه اورست با 8848 مترارتفاع بلندترین نقطه روی زمین است. این کوه که قله‌اش، کعبه آمال کوهنوردان جهان است‌، در مرز بین نپال و تبت واقع شده است. با وجود ارتفاع زیاد قله اورست‌، مناطق مرتفع دیگری همچون K2 در جهان وجود دارند که صعود به قله آن‌ها از اورست دشوارتر است.
تاریخ بروزآوری:1394/01/22 ادامه مطلب

1 2