مطالب باستانشناسی

مسئله آگاهی ساسانیان از هخامنشیان (بخش چهارم : آیا ساسانیان وارثان هخامنشیان بودند؟ قسمت 2)

تبار اشکانیان در تبارنامه‌‌هایی که در تاریخ‌های اسلامی بر جای مانده، به دارا می‌رسد. از آن جایی که ساسانیان تمایل چندانی به اشکانیان نداشتند نمی‌توان گفت که این تبارنامه‌ها در دوره ساسانی برساخته شده باشند.
تاریخ بروزآوری:1398/10/28 ادامه مطلب

مسئله آگاهی ساسانیان از هخامنشیان (بخش سوم : آیا ساسانیان وارثان هخامنشیان بودند؟ قسمت ۱)

پرورش نیای هخامنشیان به دست یک عقاب آن گونه که الیان آن را گزارش کرده و پرورش یافتن زال به دست سیمرغ و نیز شباهت‌هایی بین داستان‌های کوروش، کیخسرو و داراب را می‌بینیم.
تاریخ بروزآوری:1398/10/26 ادامه مطلب

مسئله آگاهی ساسانیان از هخامنشیان (بخش دوم)

بنا بر روایات یهودیان، هخامنشیان یهودی بوده‌اند، اخلاف آنان، ساسانیان، به طریق اولی یهودی خواهند بود. بنابراین، دلایلی کافی، هرچند غیر مستقیم، وجود دارد که نشان می‌دهد ساسانیان از هخامنشیان اطلاعاتی داشته‌اند. شاپور شهبازی نیز بر آن است که دست کم نخستین شاهان ساسانی از وجود هخامنشیان باخبر بوده‌اند.
تاریخ بروزآوری:1398/10/24 ادامه مطلب

مسئله آگاهی ساسانیان از هخامنشیان (بخش نخست)

از سقوط شاهنشاهی هخامنشی به دست اسکندر کبیر تا تشکیل شاهنشاهی ساسانی، نیمی از یک هزاره طول کشید. ساسانیان در قرن سوم میلادی از همان ایالتی برخاستند که هخامنشیان برخاسته بودند.
تاریخ بروزآوری:1398/10/22 ادامه مطلب

نخستین نیروی دریایی جهان را داریوش هخامنشی ایجاد کرد

مدیر مرکز پژوهش های موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان-استرالیا گفت: طبق شواهد تاریخی مستند می‌توان ثابت کرد که تاسیس نخستین نیروی دریایی جهان در دوره داریوش هخامنشی بوده است.
تاریخ بروزآوری:1398/10/10 ادامه مطلب

شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت کرده؟

رییس موسسه شرق‌شناسی شیکاگو می‌گوید: هم انتقال تحقیقات منتشر نشده از الواح هخامنشی و هم بازگرداندن ۱۷ هزار لوح هخامنشی به ایران، به مجوزهای مراجع آمریکا نیاز دارد.
تاریخ بروزآوری:1398/07/12 ادامه مطلب

نقش نگهبان چهاربال در پاسارگاد

بالاخره ما باید درباره نظریه‌های متفاوتی که در راستای هویت بخشی به این نقش مطرح شده، بحث کنیم. آیا این نقش کوروش است؟ آیا فروهر است یا نمایش شاه است به حالت روحانی؟ و یا مفهوم دیگری دارد؟
تاریخ بروزآوری:1398/06/17 ادامه مطلب

زادگاه و سر منشاء مینوسی‌ها

ایوانز اولین محققی بود که پس از استقلال کرت از امپراتوری عثمانی در سال 1898، وارد آنجا شده و تیم وی کاخ مینوس 4000 ساله را کشف کرد.
تاریخ بروزآوری:1397/12/19 ادامه مطلب

مروری بر ماجرای جنجالی «نقش‌ رستم»

«سیب‌های رسیده از درخت روی سر همه می‌افتاد اما فقط نیوتن بود که "جاذبه زمین" را کشف کرد، بسیاری از افراد نیز در تخت‌جمشید و نقش رستم با دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی کرده‌اند اما اصل کار شناسایی و معرفی کوچک‌ترین کتیبه‌ی نقش‌رستم بود.»
تاریخ بروزآوری:1397/11/23 ادامه مطلب

مطالعات استخوان‌شناسی همزمان با کاوش‌های باستان‌شناسی در کشور

سرپرست پژوهشگاه با بیان اینکه باستان‌شناسی زیستی به بررسی تنوع جانوری و استخوان‌هایی که از محوطه‌های کاوش به دست می‌آید می‌پردازد، مطالعه بروی بقایای استخوانی را در کاوش‌های رستم آباد گیلان، باوه یوان کرمانشاه، کول تپه هادی شهر، تپه زاغه قزوین و گورستان عصر آهن مسجد کبود تبریز، بخشی از این فعالیت‌ها در ایران دانست که به شناخت جریان زندگی انسان در گذشته می‌تواند کمک کند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/08 ادامه مطلب
1 2 3 4 5