مطالب باستانشناسی

شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت کرده؟

رییس موسسه شرق‌شناسی شیکاگو می‌گوید: هم انتقال تحقیقات منتشر نشده از الواح هخامنشی و هم بازگرداندن ۱۷ هزار لوح هخامنشی به ایران، به مجوزهای مراجع آمریکا نیاز دارد.
تاریخ بروزآوری:1398/07/12 ادامه مطلب

نقش نگهبان چهاربال در پاسارگاد

بالاخره ما باید درباره نظریه‌های متفاوتی که در راستای هویت بخشی به این نقش مطرح شده، بحث کنیم. آیا این نقش کوروش است؟ آیا فروهر است یا نمایش شاه است به حالت روحانی؟ و یا مفهوم دیگری دارد؟
تاریخ بروزآوری:1398/06/17 ادامه مطلب

زادگاه و سر منشاء مینوسی‌ها

ایوانز اولین محققی بود که پس از استقلال کرت از امپراتوری عثمانی در سال 1898، وارد آنجا شده و تیم وی کاخ مینوس 4000 ساله را کشف کرد.
تاریخ بروزآوری:1397/12/19 ادامه مطلب

مروری بر ماجرای جنجالی «نقش‌ رستم»

«سیب‌های رسیده از درخت روی سر همه می‌افتاد اما فقط نیوتن بود که "جاذبه زمین" را کشف کرد، بسیاری از افراد نیز در تخت‌جمشید و نقش رستم با دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی کرده‌اند اما اصل کار شناسایی و معرفی کوچک‌ترین کتیبه‌ی نقش‌رستم بود.»
تاریخ بروزآوری:1397/11/23 ادامه مطلب

مطالعات استخوان‌شناسی همزمان با کاوش‌های باستان‌شناسی در کشور

سرپرست پژوهشگاه با بیان اینکه باستان‌شناسی زیستی به بررسی تنوع جانوری و استخوان‌هایی که از محوطه‌های کاوش به دست می‌آید می‌پردازد، مطالعه بروی بقایای استخوانی را در کاوش‌های رستم آباد گیلان، باوه یوان کرمانشاه، کول تپه هادی شهر، تپه زاغه قزوین و گورستان عصر آهن مسجد کبود تبریز، بخشی از این فعالیت‌ها در ایران دانست که به شناخت جریان زندگی انسان در گذشته می‌تواند کمک کند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/08 ادامه مطلب

سرنوشت تاریخ مدفون در مغازه اسباب‌بازی فروشی چه شد؟

۲۰ روزی می‌شود که کار کاوش در مغازه پلاک ۲۴ بازار حضرتی تمام شده، باستان‌شناس با تفاهمِ میراث، مالک و شهرداری، کلید مغازه را با خود برده و حالا مالک مغازه اسباب‌بازی فروشی مانده و مغازه‌ای که زیر و رو شده از تاریخی که شاید تهران را غنی‌تر کند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/07 ادامه مطلب

انسانیان زودتر به شبه جزیره عربستان رسیدند

یک تیم بین‌المللی از باستان‌شناسان و دیرینه انسان‌شناسان موفق به کشف بقایای فسیلی و ابزارهای سنگیِ متعلق به دوره پلیستوسن میانی شدند. این ابزارها در منطقۀ طی الغده صحرای نفود عربستان سعودی کشف شد و انتظار می رود متعلق به ۳۰۰ هزار سال تا ۵۰۰ هزار سال قبل باشند.
تاریخ بروزآوری:1397/10/24 ادامه مطلب

محل جدايش اجداد انسان‌ها و کپي‌هاي بزرگ

بر اساس تحقيقات جديد بين‌المللي صورت‌گرفته به سرپرستي پروفسور مادلين بوهمه1 از مرکز فرگشت انسان و ديرين‌مردم‌شناسي دانشگاه توبينگن و پروفسور نيکولاي اسپاسوف از آکادمي علوم بلغارستان، جدايي دودمان گونه انسان2 از کَپي‌هاي بزرگ (Greate Apes) صدها هزاران سال قبل‌تر از آن چيزي که تا امروز تصور مي‌شده، رخ داده است.
تاریخ بروزآوری:1397/09/22 ادامه مطلب

انقلاب‌شناختی به روایت «انسان خردمند»

کتاب Sapiens: A Brief History of Humankind نوشته یووال نواخ هراری،1 استاد تاریخ، یکی از خوش‌اقبال‌ترین آثار عامه‌پسند علمی درباره تاریخ بشر است. این کتاب نخست در سال ۲۰۱۱ به زبان عبری منتشر شد2 و در سال ۲۰۱۴ به انگلیسی ترجمه شد.
تاریخ بروزآوری:1397/09/08 ادامه مطلب

شواهد دی ان ای باستانی منجر به آشکار شدن دو مهاجرت ناشناخته از شمال به جنوب آمریکا شد

تقریبا، تمامی ساکنان آمریکای مرکزی و جنوبی، از یک منشا اولیه، به صورت شعاعی، حداقل به سه شاخه تقسیم شدند. این بدین معناست که تقریبا تمامی اجداد آمریکایی­های مرکزی و جنوبی، از یک منبع جمعیتی یکسان آمده­‌اند
تاریخ بروزآوری:1397/09/06 ادامه مطلب
1 2 3 4