پیامک ظریف پس از استعفا و جنجال‌ مجازی استعفای آقای دیپلمات

پیامک ظریف پس از استعفا و جنجال‌ مجازی استعفای آقای دیپلمات

«بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.» و نگاهی به واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به استعفای وزیر امور خارجه تاریخ ثبت: (1397/12/07 )  تاریخ بروزآوری: (1397/12/07 )

جنجال‌ مجازی استعفای آقای دیپلمات

محمد جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه کشورمان پس از استعفای ناگهانی خود، چند کلمه‌ای به صورت پیامکی درباره این اتفاق سخن گفت.

به گزارش انجمن خرد آورده شده از ایسنا، پس از اعلام استعفای وزیر خارجه، خبرنگار «انتخاب» بصورت پیامکی صحت و سقم این خبر را از او جویا شد که ظریف در پاسخ این پیامک را ارسال کرد: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

 

نگاهی به واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به استعفای وزیر امور خارجه

به نظرم اولین اقدامی که دولت پنهان برای مقابله با تاثیرات استعفای ظریف در پیش گرفته همینه که مسئولیت این استعفا رو تماما به گردن ظریف بندازه و جو رسانه‌ای ایجاد شده رو علیه خود ظریف کانالیزه کنه. اما در درجه اول دولت پنهان باید مورد سوال باشه.

 

شب گذشته خبر استعفای محمد جواد ظریف جنجالی در رسانه‌های داخلی و خارجی ایجاد کرد. بی بی سی بلافاصله پس از انتشار پست اینستاگرامی ظریف در خبری فوری آن را اعلام کرد دقایقی از برنامه‌های خود را بررسی دلایل و پیام‌های این استعفا اختصاص داد در این میان کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های متفاوتی به این تصمیم محمدجواد ظریف نشان دادند و بی شباهت به یک جنگ مجازی نبود.«از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولان محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت، صمیمانه پوزش می‌خواهم» این بخشی از متن کوتاهی بود که شب گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه رسمی خود در اینستاگرام منتشر و خبر استعفای خود را اعلام کرد. بعد از آن سیدعباس موسوی، معاون سخنگوی وزارت خارجه نیز خبر استعفای ظریف را تایید کرد و یکی مقام وزارت امور خارجه در توضیح دلیل استعفای ظریف گفت: «کاسه صبر او لبریز شده بود.»

البته دقایقی بعد محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در صفحه رسمی توییتر خود نوشت: «اخبار منتشر شده مبنی بر پذیرش استعفای دکتر ظریف از سوی رئیس جمهوری قویا تکذیب می‌شود.» با این حال استعفای ظریف جدا از بازتاب گسترده در رسانه‌های جهان، با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد تا جایی پیش رفت که هشتگ ظریف در جایگاه دومین هشتگ پرکاربرد میان کاربران توییتری قرار گرفت.

اما نکته قابل توجه در این مسئله گمانه‌زنی‌ها در خصوص علل استعفای ظریف بود که به عقیده برخی از کاربران، می‌توان آن‌ها را در دیدار اخیر بشار اسد با رئیس جمهور و مقام معظم رهبری جستجو کرد. این دیدار‌ها که روز گذشته انجام شد، عدم حضور وزیر امورخارجه و حضور قاسم سلیمانی مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته بود. اما مشخص شد که این کاربرانی بی راه هم نمی‌گفتند و ظریف بامداد امروز در پیامکی عنوان کرد: «بعد از عکس‌های ملاقات‎های روز گذشته، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد!»


به هرحال همانطور که اشاره شد، استعفای ظریف بازتاب بسیار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. یکی از کاربران در این باره نوشت: «این حس عجیب رو یک بار دیگه هم تجربه کرده بودم! شب وفات آقای هاشمی رفسنجانی. حس مبهم سردرگمی و حالا یعنی چی؟! امشب هم دقیقا همون حسو دارم!» یکی دیگر از کاربران نیز با تشبیه خبر استعفای ظریف با رحلت آیت الله هاشمی نوشت: «حالا چی به روز مون میادِ ۲. حالا چی به روزمون میادِ یک اون شبی بود که خبر فوت هاشمی رفسنجانی اومد.» همچنین کاربر دیگری نوشت: «ظریف امشب یک تنه مرز‌های وحشت، تعلیق و اضطراب را برای یک ملت جابه جا کرد!»


کاربر دیگر در واکنش به استعفای ظریف نوشت: «ابراهیم یزدی با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کرد و پیشرفت داشت، از دفتر موسوی خوئینی‌ها برخی مامور به تسخیر سفارت شدند. حالا محمدجواد ظریف اروپا رو مجبور به حمایت سیاسی تام و تمام از موضع برجامی ایران می‌کرد، اما این‌بار هم برخی طرح دیگر در سر داشتند.» یکی دیگر از کاربران نوشت: «دولت روحانی نامش تدبیر و امید بود هر دو این کلمات در ظریف تفسیر و تبیین می‌شد، اما حالا بی تدبیر و ناامید‌ترین دولت را شاهدیم. مبارک دلواپسان.» یا کاربر دیگر که با اشاره به صحبت‌های اخیر ظریف نوشت: «ظریف که میگفت دوام می‌آوریم، دوام نیاورد اونوقت از ما چه توقعی دارن؟!»در این بین برخی دیگر از کاربران به واکنش مشابه صفحه رسمی رژیم صهیونیستی و مجری شبکه من و تو و برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی اصولگرایان اشاره داشتند. زیرا هر سه گروه نسبت به استعفای ظریف واکنش مثبتی داشتند و به عنوان مثال زهرا طباخی فعال رسانه‌ای اصولگرا در واکنش به استعفای ظریف نوشت: «در رو پشت سرت ببند یانکی نایاکی! بری دیگه برنگردی!» یا علی علیزاده (علیز) در صفحه رسمی خود در این باره نوشت: «حتی یک نفر از طرفداران روحانی نمیگوید ظریف نباید استعفا دهد و استعفایش به ضرر منافع ملی است. انگار از قبل آماده باشند دارند دلایلی که ظریف را مجبور به استعفا کرده را میشمارند. این استعفا طراحی شده تا جناح دولت توپ تمام شکست‌های برجام را به زمین رهبری و سپاه بیندازد.»


این واکنش‌ها تا جایی پیش رفت که برخی کاربران از قوه قضائیه خواستار ممنوع‌الخروجی محمدجواد ظریف شدند. آن‌ها تاکید داشتند که ظریف طی مدت فعالیت خود نه تنها دستاوردی نداشته است بلکه بار‌ها و بار‌ها عامدانه منافع ملی را نادیده گرفته است و این هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل کرده است. اظهاراتی که با واکنش عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی مواجه شد و وی نوشت: «اتهام عامل سرویس خارجی زدن به یک مقام حکومتی یا حتی یک شهروند عادی در هر کشوری باشد یا آن مقام فوری استعفا داده و محاکمه شده یا مفتری مجازات سختی می‌شود. فقط در ایران است که هیچ اتفاقی نمی‌افتد. چون کلمات از معنا تهی شده و هرگونه اتهامی بی‌معنا شده است.»


بنابراین همانطور که اشاره شد، مجموع این اظهار نظر‌ها با واکنش تند دیگر کاربران را به همراه داشت. یکی از کاربران نوشت: «از این به بعد ۷ اسفند رو باید اسمش رو بزارن روز رادیکال، چون استعفا ظریف باعث خوشحالی رادیکال‌های ایران و عربستان و آمریکا. شد.» یا کاربر دیگری که عنوان کرد: «امشب تنها شبی است که هم برانداز‌ها و هم تندروهای داخلی با هم در مورد یک موضوع خوشحالن. البته تندروها بیشتر دارن با دمشون گردو میشکنن که ظریف استعفا کرده.» همچنین کاربر دیگر در واکنش به استقبال از استعفای ظریف نوشت: «در استعفای ظریف دو طیف خیلی خوشحالن، اول اصولگرا‌ها دوم براندازها. چون مدافع اصلی مذاکره و گفتمان و مانع بزرگ جنگ و تحریم از سر راهشون برداشته میشه.» 

البته تمام مخالفان دولت در ماجرای استعفای ظریف با موارد فوق موافق نبودند. مثلا یکی از کاربران در این باره تاکید کرد: «درسته که شاید ما مخالف‌های دولت از استعفای ظریف خوشحال شدیم. اما بدانید که این استعفا اصلا جای خوشحالی نداره. چون نشانه شکست سیاست خارجی و تخریب وجه بین المللی ایران است. بروید ببینید عادل الجبیر چقدر خوشحاله. ظریف بایستی تا روز آخر سرجایش می‌ماند.»

در این میان برخی کاربران به نقش دولت در سایه و مخالفان پرکار دولت در مجلس اشاره داشتند. به عنوان مثال یکی از کاربران نوشت: «به نظرم اولین اقدامی که دولت پنهان برای مقابله با تاثیرات استعفای ظریف در پیش گرفته همینه که مسئولیت این استعفا رو تماما به گردن ظریف بندازه و جو رسانه‌ای ایجاد شده رو علیه خود ظریف کانالیزه کنه. اما در درجه اول دولت پنهان باید مورد سوال باشه.» کاربر دیگر تاکید کرد: «غمگینم از رفتن یک ژنرال، اما خوشحالم از اینکه ظریف امشب آسوده مى‌خوابد و فردا و فردا‌ها به جای روبرو شدن با امثال رسایی و کریمی_قدوسی، در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه به آموزش آینده‌سازان این مرز و بوم می‌پردازد.»

البته استعفای ظریف با واکنش برخی مسئولان از جمله نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر تهران نیز همراه شد. الهام فخاری عضو شورای شهر تهران در این باره نوشت: «یکی از دلایل رای مردم در سال ۹۶ امید به همکاری کسانی مانند محمدجواد ظریف با دولت بود. آقای رییس‌جمهور! باید به مردم درباره‌ی آن‌چه دکتر ظریف را به این تصمیم رسانده، توضیح دهید.»

 

همچنین حجت نظری دیگر عضو شورای شهر در صفحه توییتر خود تاکید کرد: «اگر خبر استعفای دکتر ظریف تایید شود، فارغ از نحوه استعفا، او را تحسین می‌کنم که شهامت داشت وقتی نمی‌تواند کار‌های مدنظرش را انجام دهد و دیگر بازیگران، خلاف آنچه لازم است می‌گویند و عمل می‌کنند، از سمتش کناره می‌گیرد و عطای پست را به لقایش می‌بخشد! کاش همه ما شهامت داشته باشیم.»

علیرضا رحیمی نخستین نماینده مجلس بود که به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داد و نوشت: «ظریف، دومی ندارد. جانشین او یا با کرنش مدیریتی خسارت ساز خواهد شد و یا به نام انقلابیگری دستاورد‌های زیادی را بر باد خواهد داد. اگر استعفای ظریف جدی و قطعی باشد ثابت میکند خنجر مخالفان داخلی اثرگذار بوده است.»

 

همچنین مصطفى کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این باره نوشت: «بی شک از استعفای دکتر ظریف در وضعیت کنونی، نه تنها مردم و دولت و نظام نفعی نخواهد برد بلکه دشمنان سرافرازی ملت ایران خرسند خواهند شد. البته اکثریت اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس بلکه اکثریت قاطع نمایندگان از رئیس جمهور میخواهند هرگز چنین استعفایی را نپذیرد.»

جلیل رحیمی جهان آبادی عضو فراکسیون امید مجلس نیز در پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «استعفای دکتر ظریف، وزیر خارجه کم نظیر ایران، از سقوط مصدق، غمبارتر است. جهان و ایران سیاستمداری، باشرافت، میهن دوست، صلح طلب و مردمی را از دست داد. تنها گذاشتن دکتر ظریف را تاریخ ایران بر ما نخواهد بخشید.»

صبح امروز همچنین سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از تهیه نامه‌ای در حمایت از ظریف خبر داد.

علی نجفی خوشرودی در حاشیه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در جمع خبرنگاران گفت: نمایندگان در حال تهیه نامه‌ای هستند که آقای ظریف همچنان به عنوان وزیر خارجه به فعالیت خود ادامه دهد. مصطفی کواکبیان عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی هم گفت که تاکنون ۱۵۰ نفر این نامه را امضاء کرده‌اند.

 

 

 

1400/02/21 18:48
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «انجمن خرد» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • انجمن خرد از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • درج در قسمت هایی که با ستاره قرمز مشخص گردیده الزامی است.
  • تعداد کاراکترهای نام، ایمیل و نظر نباید به ترتیب بیش از 100، 300 و 500 بیشتر باشد . در صورت عدم رعایت متاسفانه نظر شما ثبت نخواهد گردید.
  • نظرات پس از تأیید مدیر سایت منتشر می‌شود.

نام:

پست الکترونیک:

متن نظر:

کد امنیتی:

نظرات: