مطالب علمی و فرهنگی

اینترنت کوانتومی جهانی واقعا امکان‌پذیر است؟

اینترنت کوانتومی می تواند زمینه را برای ارتباطات نسل بعدی و فوق امن مهیا کند، اما آیا در مقیاس جهانی امکان پذیر است؟ بر اساس آزمایش جدیدی که میان ماهواره‌ها در مدار و ایستگاهی در زمین انجام شد، بله این امکان وجود دارد.
تاریخ بروزآوری:1397/10/27 ادامه مطلب

پارادوکس گربه شرودینگر + (فیلم دوبله)

آزمایش گربه شرودینگر نشان می دهد که یک گربه فرضی درون جعبه پیش از آنکه درب جعبه باز شود می تواند در یک زمان هم زنده و هم مرده باشد- پدیده عجیب و غریبی که نتیجۀ مکانیک کوانتومی است.
تاریخ بروزآوری:1397/10/24 ادامه مطلب

در جست‌وجوی «ما چگونه ما می‌شویم»

این مطلب برگرفته از گزارش ارائه‌شده از دانشگاه کمبریج و مجله نیوساینتیست است. روان‌شناسان تنوع فوق‌العاده در شخصیت انسان‌ها را با پنج صفت شخصیتی تجزیه کرده‌اند. اینکه فرد دارای چه میزان روان‌رنجوری (neuroticism)، اشتیاق و پُرشوری، ذهن باز برای تغییر و ایده‌های جدید، همراهی و سخاوتمندی روحی و وجدان‌مداری است.
تاریخ بروزآوری:1397/05/11 ادامه مطلب

رمزگشایی از ماهیت حیات

فرضیه «پیدایش غیرزیستی» درباره پیدایش حیات در زمین چه می‌گوید
تاریخ بروزآوری:1397/05/11 ادامه مطلب

قدمت سلسله اعصاب

تکامل سلسله اعصاب تدریجی بوده است. به نظر می‌رسد ابتدایی‌ترین شکل سلسله اعصاب به‌صورت شبکه ساده عصبی در نوعی جانور دریایی از رده کیسه‌تنان یا مرجانیان باشد.
تاریخ بروزآوری:1397/04/28 ادامه مطلب

آیا هوش مصنوعی، انسان را جاودان خواهد کرد؟

هیبرید انسان و کامپیوتر در راه است
تاریخ بروزآوری:1397/02/17 ادامه مطلب

جستجوی ذرات جدید در شتاب دهنده

اگر دانشمندان برای تأیید ردیابی بوزون هیگز به پروسه‌ای ۲ ساله نیاز داشتند، پس مطمئنا زمان بیشتری برای ردیابی ذرات سنگین‌تر باید صرف شود.
تاریخ بروزآوری:1397/02/05 ادامه مطلب

چرا می خواهیم نوترینوها را پیدا کنیم؟

نوترینوها یکی از فراوان‌ترین ذرات موجود در جهان هستند، اما ماهیت گریزانی دارند. جستجو برای یافتن آنها شاید یک فعالیت نظری به نظر برسد، اما این ذرات پاسخ ِ برخی از مهمترین پرسش‌های فیزیک را در خود نهفته دارند.
تاریخ بروزآوری:1397/02/05 ادامه مطلب

توضیحی برای منشا حیات پیچیده بر روی زمین

حیات یکی از بزرگترین و شگفت­‌انگیزترین اسرار جهان محسوب می­‌شود. سردرگمی دانشمندان هنوز ادامه دارد زیرا که حداقل تا به امروز، ما بجز سیارۀ زمین، موفق به یافتن هیچ حیاتی بر روی هیچ نقطه‌­ای از کیهان بی­کران نشده­ایم. داستان منشا حیات، از حیات ساده گرفته تا پیچیده، از اعجاب علمی محسوب می ­شود که هنوز این داستان در دست تحریر است.
تاریخ بروزآوری:1397/01/25 ادامه مطلب

«امی نوتر» و شکوه ریاضیات

در طول تاریخ علم، زنان دانشمند زیادی بوده‌اند که برای بسیاری از ما چهره شناخته‌شده‌ای نیستند. یکی از آنها «آمالی امی نوتر» است.
تاریخ بروزآوری:1396/12/10 ادامه مطلب

1 2 3 4