مطالب علمی و فرهنگی

نگاهی به تاریخ علم؛ فصل اول: پیدایش خط (الف – پیش از الفبا)

نشانه‌ها در مناطقی که مهد یکجا نشینی و کشاورزی بود پدیدار گشت در منطقه‌ای از کرانه‌های رودخانه هلیل رود و تمدن اَرَتَ (Aratta) تا ایلام و میانرودان.
تاریخ بروزآوری:1397/12/28 ادامه مطلب

مقامات ناسا: حیات بیگانه محتمل‌تر از تصورات ماست!

«توماس زورباخن»، یکی از مقامات بلندپایه عملیات علمی ناسا گفته است که به احتمال زیاد، حیات در جاهایی به غیر از زمین هم وجود دارد. آقای زورباخن در مصاحبه‌ای با دانشگاه بوستون بیان کرد: «آیا در ورای زمین هم حیات وجود دارد؟ فکر میکنم جوابش مثبت باشد.»
تاریخ بروزآوری:1397/11/25 ادامه مطلب

شاید ماده تاریک محصول امواج گرانشی باشد.

گفته می شود که جهان از بیش از ۸۰ درصد ماده تاریک تشکیل شده است. این سوال که ماده تاریک دقیقا چیست، در میان کارشناسان مورد بحث می باشد. نظریه‌های زیادی مطرح شده و یکی از آنها بر نقش امواج گرانشی در پیدایش ماده تاریک تاکید می کند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/10 ادامه مطلب

اینترنت کوانتومی جهانی واقعا امکان‌پذیر است؟

اینترنت کوانتومی می تواند زمینه را برای ارتباطات نسل بعدی و فوق امن مهیا کند، اما آیا در مقیاس جهانی امکان پذیر است؟ بر اساس آزمایش جدیدی که میان ماهواره‌ها در مدار و ایستگاهی در زمین انجام شد، بله این امکان وجود دارد.
تاریخ بروزآوری:1397/10/27 ادامه مطلب

پارادوکس گربه شرودینگر + (فیلم دوبله)

آزمایش گربه شرودینگر نشان می دهد که یک گربه فرضی درون جعبه پیش از آنکه درب جعبه باز شود می تواند در یک زمان هم زنده و هم مرده باشد- پدیده عجیب و غریبی که نتیجۀ مکانیک کوانتومی است.
تاریخ بروزآوری:1397/10/24 ادامه مطلب

در جست‌وجوی «ما چگونه ما می‌شویم»

این مطلب برگرفته از گزارش ارائه‌شده از دانشگاه کمبریج و مجله نیوساینتیست است. روان‌شناسان تنوع فوق‌العاده در شخصیت انسان‌ها را با پنج صفت شخصیتی تجزیه کرده‌اند. اینکه فرد دارای چه میزان روان‌رنجوری (neuroticism)، اشتیاق و پُرشوری، ذهن باز برای تغییر و ایده‌های جدید، همراهی و سخاوتمندی روحی و وجدان‌مداری است.
تاریخ بروزآوری:1397/05/11 ادامه مطلب

رمزگشایی از ماهیت حیات

فرضیه «پیدایش غیرزیستی» درباره پیدایش حیات در زمین چه می‌گوید
تاریخ بروزآوری:1397/05/11 ادامه مطلب

قدمت سلسله اعصاب

تکامل سلسله اعصاب تدریجی بوده است. به نظر می‌رسد ابتدایی‌ترین شکل سلسله اعصاب به‌صورت شبکه ساده عصبی در نوعی جانور دریایی از رده کیسه‌تنان یا مرجانیان باشد.
تاریخ بروزآوری:1397/04/28 ادامه مطلب

آیا هوش مصنوعی، انسان را جاودان خواهد کرد؟

هیبرید انسان و کامپیوتر در راه است
تاریخ بروزآوری:1397/02/17 ادامه مطلب

جستجوی ذرات جدید در شتاب دهنده

اگر دانشمندان برای تأیید ردیابی بوزون هیگز به پروسه‌ای ۲ ساله نیاز داشتند، پس مطمئنا زمان بیشتری برای ردیابی ذرات سنگین‌تر باید صرف شود.
تاریخ بروزآوری:1397/02/05 ادامه مطلب

1 2 3 4 5