مطالب تاریخی

اقوام کهن ایران (بخش دهم: کاسپی‌ها یا کا‌سی‌ها)

کاسپیان همان کاسیان هستند، به عبارت دیگر کاسپیان تیره ای از کاسی‌ها (کاسیت‌ها) بودند که سواحل دریای خزر را به کوهستان‌های غرب ایران و زاگرس مرکزی ترجیح دادند و به همراه سایر تیر‌ه‌های این قوم به غرب کوچ نکردند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/24 ادامه مطلب

اقوام کهن ایران (بخش هشتم: هیرکانیان)

منطقه هیرکانی تعلق به پارتها (اشکانیان داشته که بعد از مهاجرت از سرزمین و موطن اصلی خود یعنی ایران ویچ (= ایرانه وجه) یا بهشت گمشده آریائی ....
تاریخ بروزآوری:1397/11/23 ادامه مطلب

اقوام کهن ایران (بخش نهم: کادوسیان)

پادشاهی ماد از عهده مطیع ساختن ایشان بر نیآمد، اما نخستین بار سر به اطاعت کوروش نهادند... قبایلی از کادوسیان و دیگر آن آریاکیان (ان آریائیان) بوده‌‌اند که در کرانه دریای کاسپی (خزر) در فاصله خاک اوتیان و آلبانیان از شمال و هرکانیان، از مشرق سکونت داشتند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/23 ادامه مطلب

تاریخ گیلان فصل اول (بخش دوم: تمدن‌های املش و مارلیک)

«جام‌های طلا که مخروطی شکل و باریک و بلند ساخته شده و برآمدگی دندان‌های شکل و افقی دارند در املش و مارلیک بدست آمده عیناً مانند ظروفی است که در زولوآب در لرستان کشف شده است... ولی بطور کلی کار صنعتگران مناطق شمالی از آنچه در لرستان یافت شده دقیق تر و زیباتر بوده است و چنین بنظر می‌رسد که این نوع هنر از شمال به جنوب رفته نه بالعکس.»
تاریخ بروزآوری:1397/11/20 ادامه مطلب

تاریخ گیلان (فصل اول: گیلان از پنج هزار سال پیش تا دوران اسلامی؛ بخش نخست)

کشف آثاری در سرزمین‌های ساحلی خزر منسوب به دوره‌‌های پیش از آخرین یخبندان به فرضیه انتقال تمدن آغازین بشر از شمال و کرانه‌‌های خزر به غرب و جنوب ارزش و اهمیت بیشتری بخشیده است.
تاریخ بروزآوری:1397/11/15 ادامه مطلب

اصلاح از بالا

دولت پهلوی، اصلاحات ارضی و نظریه توسعه روستو
تاریخ بروزآوری:1397/11/10 ادامه مطلب

راز مرگ اسکندر مقدونی فاش شد.

مطالعه جدید دانشمندان نشان می‌دهد مرگ اسکندر مقدونی به خاطر اختلال نورولوژیکی GBS (سندرم گیلن‌باره) بوده که می‌تواند بیمار را فلج کند.
تاریخ بروزآوری:1397/11/10 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...