اخبار باستانشناسی

چند یافته جدید در سایت بازار حضرتی/اهالی هنر به مالک کاربری پیشنهاد دهند

اهالی فرهنگ و هنر می‌توانند با کمک به مالک مغازه پلاک ۲۴ در بازار حضرتی، او را در ایجاد یک کاربری مناسب برای مغازه‌اش کمک کنند.
تاریخ بروزآوری:1397/10/22 ادامه مطلب

حق مسلم مردم شوش، محوطه جهانی یا تخریب ثروت ملی شهر؟!

خطبه‌های نماز جمعه شوش را موقعیتی برای برحق نشان دادن یک درخواست و از بین بردن ثروت ملی مردم کشور انتخاب می‌کنند و شعار می‌دهند: «زیر گذر شوش، حق مسلم مردم شوش است»!
تاریخ بروزآوری:1397/10/18 ادامه مطلب

باستان شناسان دهه‌ها منتظر این کشف بودند

سرپرست «پروژه پیش از تاریخی زهره» گفت: اگر فرصت‌هایی که آثار باستانی به طور بالقوه دارند به بالفعل در نیاید، کاوش‌های باستان‌شناسی در درجه اول به بافت‌های باستانی آسیب رسانده و ثمره قابل توجهی جز انتشار مقالات یا کتب در بر نخواهد داشت اما، صرف نظر از باستان‌شناسی سنتی، امروزه باستان‌شناسی ید طولایی در توسعه فرهنگی و اقتصادی مناطق دارد.
تاریخ بروزآوری:1397/10/13 ادامه مطلب

یافته‌های باستان‌شناسی در بازار حضرتی تهران

حدود ۱۵ روز پیش، زمانی که مالک یک مغازه در راسته بازار حضرتی تهران، در زمان گودبرداری بخشی از مغازه‌ خود با تکه‌های سفال مواجه می‌شود.
تاریخ بروزآوری:1397/10/09 ادامه مطلب

کرمانشاه به خط میخی رسید

سرپرست هیات مشترک بین­‌المللی کاوش­‌های باستان­شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه «کپنهاگ» دانمارک در تپه «خیبر» روانسر از کشف بخشی از یک گل نوشته به خط میخی و مُهر استوانه‌ای کتیب‌ه­دار به خط میخی در تپه «خیبر» روانسر کرمانشاه خبر داد.
تاریخ بروزآوری:1397/10/03 ادامه مطلب

جذاب‌ترین اکتشاف‌های باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ میلادی نیز همچون سال گذشته با اتفاقاتی مهم در عرصه باستان‌شناسی و همچنین اکتشافاتی بزرگ در محوطه‌های تاریخی همراه بود.
تاریخ بروزآوری:1397/09/25 ادامه مطلب

کشف دروازه گمشده پارسه

باستان‌شناس‌ها با کشف دروازه شهر پارسه به این نتیجه رسیدند که پارسه در دوره کورش و کمبوجیه بنا شده است باستان‌شناس‌های ایرانی و ایتالیایی با کشف دروازه شهر پارسه در حریم تخت‌جمشید خلأ تاریخی بزرگ در این شهر و مجموعه تخت‌جمشید را پر کردند.
تاریخ بروزآوری:1397/09/06 ادامه مطلب

درخواست استاد مطرح فرانسوی از باستان‌شناسان ایرانی

پروفسور «پی‌یر بریان»، استاد برجسته مطالعات هخامنشی در جهان، بعد از بررسی سه محوطه‌ی هخامنشی مهم در استان بوشهر از باستان‌شناسان ایرانی خواست درباره‌ی ارتباط بین این کاخ‌ها در استان بوشهر بیشتر تحقیق کرده و نگاه‌کلی‌تری به این فضاها داشته باشند.
تاریخ بروزآوری:1397/09/05 ادامه مطلب

پای گردشگران به مهم‌ترین شهر هخامنشی باز می‌شود

«محوطه باستانی ریوی یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور از نوروز ۱۳۹۸ پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.»
تاریخ بروزآوری:1397/09/04 ادامه مطلب

جزئیات سند تازه کشف شده درباره یک گمرک در زمان خشایارشاه

مورخ برجسته فرانسوی: حکومت چند زبانه هخامنشیان برای سفر مجوز صادر می‌کردند. مورخ فرانسوی و استاد مطالعات هخامنشی گفت: الواح نشان می‌دهد سفرها با مجوز انجام می‌شده و صدها نفر در این ساختار اداری مسافرتی فعالیت داشتند.
تاریخ بروزآوری:1397/09/01 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...