اثر باستانی«تل پرگو» در پارسیان، حیات دوره اشکانی را زنده کرد.

اثر باستانی«تل پرگو» در پارسیان، حیات دوره اشکانی را زنده کرد.

/ گاوبندی باستان در جوار خلیج فارس قدمتی به بلندای تاریخ

تاریخ ثبت: 1397/02/02 - تاریخ بروزآوری: 1397/02/02

دکتر عسکری چاوردی، باستان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز

محوطه باستانی “تل پرگو” در روستای بمبری پارسیان با قدمتی ۲ هزار ساله حیات دوره اشکانی را پدیدار و زنده کرد.

 

دکتر عسکری چاوردی، باستان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، در گفتگو با خبرنگار پارسیان خبر، از آغاز به کار فعالیت مطالعاتی و باستان شناسی در پارسیان خبر داد و اظهار کرد: کاوش های باستانی گاوبندی باستان، به مدت ۴۰ روز در حال انجام است که خوشبختانه محوطه باستانی “تل پرگو” تا به امروز ۸ متر آثار سکونتی داشته که نشان دهنده ۱۶ مرحله سکونت می باشد و در این مراحل سکونتی عمدتا از کاوش ۸۰ لایه باستان شناسی شناسایی شده و طبقه بندی شده به دست آمده است.

دکتر چاوردی، آثار باستان شناسی گاوبندی باستان را مهم ارزیابی و تصریح کرد: محوطه باستانی “تل پرگو” برای مطالعات باستان شناسی و تاریخ خلیج فارس یک پتانسیل بسیار ویژه ای است زیرا که نه تنها این محوطه ۱ هکتاری با ۸ متر آثار باستان شناسی با ۱۶ مرحله سکونت از دوران اشکانی، ساسانی و سده های آغازین اسلامی شامل می شود بلکه تعدادی از محوطه های باستانی پیرامون این موطه مرکزی قرار گرفته که همه آنها نیز آثاری شاخص به شمار می روند.

 

وی ادامه داد: در جمع بندی این نتایج به دست آمده است که در روزگار ایران باستان یک شهری باستانی در کرانه خلیج فارس وجود داشته که این موضوع از نظر مطالعات باستان شناسی اتفاقی ویژه محسوب می شود و حوزه فرهنگی پارسیان و محدوده ای به وسعت شعاع بزرگ از خلیج فارس شامل می شود و با قدمت لایه نگاری که انجام می گیرد به عنوان پایه مطالعاتی برای کل منطقه استفاده نماییم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، با قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان و پارسیان، فرماندار و شهرداران وهمچنین مسئولین شهرستان گفت: همکاری های تامی را با گروه باستان شناسی انجام داده اند و در طی مطالعات مشخص شد که اهمیت این مکان بیشتر از چیزی است که در گذشته در ذهن ها می گنجید زیرا یک شهر باستانی در این مکان وجود دارد به همین دلیل نیاز است که در اسرع وقت مسائل حفاظتی اعم ار فنس کشی، تملک و معرفی آثار صورت پذیرد.

کاوش در محوطه باستانی “تل پرگو”

چاوردی، افزود: این منطقه با توجه به تحولات روبه رشد عمرانی، اما در کنار آن مطالعات باستان شناسی و آثار میراث فرهنگی، باید حفظ شود و به عنوان یک پیشینه تمدنی برای مردم این منطقه به یادگار گذاشته شود.

وی شرایط زندگی در محوطه باستانی را مناسب ارزیابی و اظهار کرد: لایه های باستان شناسی نشان خواهد داد که منطقه از نظر زیستن، شرایط خوبی برای سکونت داشته یا خیر، که با توجه به انجام مطالعات، شواهد نشان دهنده این است که آب و خاک مناسب منطقه، پویایی سکونتی و فرهنگی را برای مردمان روزگار کهن ایجاد کرده که سکونت را بر ترک منطقه ترجیح داده اند.

باستان شناس وعضو هیئت علمی دانشگاه، با اشاره به اینکه منطقه پارسیان منشأ فرهنگی مهمی برای باستان شناسان خواهد بود، گفت: در ادامه مطالعات به نوع تغذیه، روابط تجاری و توع کشت گیاهان مردمان کهن پی خواهیم برد.

چاوردی، محوطه باستانی تل پرگو را منطقه ای بکر جهت شناسایی آثار مردمان گذشته دانست و افزود: این منطقه از بین ۵۳ محوطه باستان شناسی شهرستان برای گاه نگاری و لایه نگاری انتخاب شده و در آینده نیز با کاوش گسترده، بتوانیم گاوبندی باستان را بیشتر بشناسانیم.

وی با تأکید بر وجود تکنولوژی و صنعت جدید در شهرستان پارسیان، و تأثیر آن در روند مطالعات باستان شناسی، عنوان کرد: اگر برای زنده نگه داشتن فرهنگ گذشته تلاش نشود، در مقابل تحولات جدید می بازیم و امیدواریم که با حفاظت از آثار گذشتگان و توسعه آن، فرهنگ کهن مردمان این شهر را زنده نگه داریم.

دکتر چاوردی، از نیاز این شهر برای ایجاد یک موزه باستان شناسی خبر داد و تصریح کرد: در آینده آثار گرانبها و مهمی را از محوطه های باستان شناسی به دست خواهیم آورد و نیاز  است که در همین شهر نیز نگهداری و محافظت شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، همچنین با هشدار به از بین رفتن برخی اثرهای باستانی در شهرستان پارسیان، خاطرنشان کرد: این محوطه های باستانی مربوط به دوره های اشکانی با قدمتی ۲ هزار ساله است اما برخی در روی محوطه های باستانی در حال شخم زدن زمین و کشاورزی هستند، باید این موضوع مهم چاره اندیشی شود و از این آثار نگهداری و محافظت شود.

1397/07/27 23:56
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «انجمن خرد» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • انجمن خرد از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • درج در قسمت هایی که با ستاره قرمز مشخص گردیده الزامی است.
  • تعداد کاراکترهای نام، ایمیل و نظر نباید به ترتیب بیش از 100، 300 و 500 بیشتر باشد . در صورت عدم رعایت متاسفانه نظر شما ثبت نخواهد گردید.
  • نظرات پس از تأیید مدیر سایت منتشر می‌شود.

نام:

پست الکترونیک:

متن نظر:

کد امنیتی:

نظرات: