مطالب علمی و فرهنگی

آیا هوش مصنوعی، انسان را جاودان خواهد کرد؟

هیبرید انسان و کامپیوتر در راه است
تاریخ بروزآوری:1397/02/17 ادامه مطلب

جستجوی ذرات جدید در شتاب دهنده

اگر دانشمندان برای تأیید ردیابی بوزون هیگز به پروسه‌ای ۲ ساله نیاز داشتند، پس مطمئنا زمان بیشتری برای ردیابی ذرات سنگین‌تر باید صرف شود.
تاریخ بروزآوری:1397/02/05 ادامه مطلب

چرا می خواهیم نوترینوها را پیدا کنیم؟

نوترینوها یکی از فراوان‌ترین ذرات موجود در جهان هستند، اما ماهیت گریزانی دارند. جستجو برای یافتن آنها شاید یک فعالیت نظری به نظر برسد، اما این ذرات پاسخ ِ برخی از مهمترین پرسش‌های فیزیک را در خود نهفته دارند.
تاریخ بروزآوری:1397/02/05 ادامه مطلب

توضیحی برای منشا حیات پیچیده بر روی زمین

حیات یکی از بزرگترین و شگفت­‌انگیزترین اسرار جهان محسوب می­‌شود. سردرگمی دانشمندان هنوز ادامه دارد زیرا که حداقل تا به امروز، ما بجز سیارۀ زمین، موفق به یافتن هیچ حیاتی بر روی هیچ نقطه‌­ای از کیهان بی­کران نشده­ایم. داستان منشا حیات، از حیات ساده گرفته تا پیچیده، از اعجاب علمی محسوب می ­شود که هنوز این داستان در دست تحریر است.
تاریخ بروزآوری:1397/01/25 ادامه مطلب

«امی نوتر» و شکوه ریاضیات

در طول تاریخ علم، زنان دانشمند زیادی بوده‌اند که برای بسیاری از ما چهره شناخته‌شده‌ای نیستند. یکی از آنها «آمالی امی نوتر» است.
تاریخ بروزآوری:1396/12/10 ادامه مطلب

سهم «امي نوتر» در فيزيك مدرن

از منظر قضیه نوتر، تکانه (مومنتوم) و تکانه زاویه‌ای نیز نوعی بار نوتر محسوب می‌شوند که به ترتیب منتسب به تقارن انتقالی و دورانی هستند.
تاریخ بروزآوری:1396/12/10 ادامه مطلب

چیستی دانشگاه

در این نوشته، نخست به خاستگاه و سرشت‌های بنیادی دانشگاه خواهم پرداخت و سپس رویکرد سیاست‌گذاران و خواست‌ آنها از دانشگاه را بررسی خواهم کرد و به مفهوم پاسخ‌گوبودن دانشگاه می‌پردازم. در بخش پایانی، نقش دانشگاه در جامعه و چگونگی دستیابی به آن از راه آموزش و پژوهش دانشگاهی را بررسی خواهم کرد.
تاریخ بروزآوری:1396/12/04 ادامه مطلب

آیا فضا تا ابد ادامه دارد؟

فضا احتمالا تا بینهایت ادامه دارد اما حقیقت آن است که ما نمی دانیم. حداقل تا الان و این باعث می شود که این سوال بسیار مهم باشد زیرا در واقع علم برای پیدا کردن جواب ِ سوال هایی است که نمی دانیم.
تاریخ بروزآوری:1396/12/03 ادامه مطلب

چگونه اندازۀ کیهان می تواند از سنش بیشتر باشد؟

اندازه فضا در تضاد با فیزیک کلاسیک نیست، این به آن دلیل است که کهکشان ها به همراه اجرام داخلشان چیزی از قوانین را نقض نکردند چرا که هیچکدامشان در حال حاضر سریع تر نور حرکت نمی کنند، به هر حال تمامی اجرام موجود در کهکشان به همراه خود کهکشان در حال انبساط هستند.
تاریخ بروزآوری:1396/12/03 ادامه مطلب

درس‌هایی از «نيچر»

پنجشنبه، چهارم نوامبر سال ۱۸۶۹، نخستین شماره نشریه‌ای منتشر شد که اکنون، اگر نگوییم معتبرترین نشریه علمی، دست‌کم یکی از چند نشریه بسیار معتبر علمی جهان است. نام این نشریه را معمولا ترجمه نمی‌کنیم، گرچه در فارسی معنایی شناسا دارد: طبیعت. از نخستین شماره نیچر تا بیش از یکصد سال بعد آن، شعری از «ویلیام وردزورث»
تاریخ بروزآوری:1396/09/05 ادامه مطلب

1 2 3 4