مطالب علمی و فرهنگی

درس‌هایی از «نيچر»

پنجشنبه، چهارم نوامبر سال ۱۸۶۹، نخستین شماره نشریه‌ای منتشر شد که اکنون، اگر نگوییم معتبرترین نشریه علمی، دست‌کم یکی از چند نشریه بسیار معتبر علمی جهان است. نام این نشریه را معمولا ترجمه نمی‌کنیم، گرچه در فارسی معنایی شناسا دارد: طبیعت. از نخستین شماره نیچر تا بیش از یکصد سال بعد آن، شعری از «ویلیام وردزورث»
تاریخ بروزآوری:1396/09/05 ادامه مطلب

ثبت بزرگترین زمین‌لغزش و زلزله 2 دهه‌ اخیر ایران در کرمانشاه

گزارش بررسی‌های محققان پژوهشگاه زلزله از زمین‌لرزه کرمانشاه؛ بررسی وضعیت تخریب سازه‌ها
تاریخ بروزآوری:1396/09/03 ادامه مطلب

بازفرآوری سوخت هسته‌ای چیست؟

یکی از وجوح تمایز انرژی هسته ای نسبت به دیگر انرژی ها، امکان مصرف چند باره ی سوخت آن می‌باشد چرخه سوخت هسته ای نامی است که همین ویژگی را بیان می کند. در چرخه سوخت هسته ای، سوخت مصرف شده پس از بازفراوری دوباره در قالبی جدید در داخل قلب راکتور سوخت گذاری می شود.
تاریخ بروزآوری:1396/03/23 ادامه مطلب

نقدی بر منچستر بای دی سی (Manchester by the Sea)

نمی‌توان به بازی کیسی افلک در نقش لی اشاره نکرد. بازی خیره کننده و زیر پوستی و در عین حال دشوار و خوددار که موتور محرک فیلم است و نگاه خیره و خشمگین و استیلیزه وی واقعیتی باور پذیر می‌سازد از شخصیت واقعی «لی چندلر».
تاریخ بروزآوری:1396/03/19 ادامه مطلب

منشا فضا – زمان ( قسمت اول )

بسیاری از پژوهشگران باور دارند که تنها زمانی فیزیک کارش را انجام داده که افزون بر دانستن رفتار فضا و زمان، دریابیم که این دو از کجا می‌آیند و یا چگونه ساخته‌می‌شوند. برای پاسخ‌‌گویی به این پرسش‌ها و برای پوشش دادن آن‌چه که با مدل‌های پیشین توجیه نمی‌شود، دست به توسعه‌ی مدل‌هایی جدید زده و با وجود دشواری فراوان آن‌ها را می‌آزماییم. این روزها شبیه‌سازی تبدیل به ابزاری مهم در این مسیر شده‌است. در شبیه‌سازی‌های اخیر مشاهده‌شده که افزودن علیت می‌تواند به تولید جهان‌هایی شبیه به جهان ِ ما بیانجامد.
تاریخ بروزآوری:1395/12/01 ادامه مطلب

منشا فضا – زمان ( قسمت دوم )

در دهه‌ی ۱۹۸۰، سورکین این چارچوب فکری را به کار بست تا شمار نقاطی که جهان قابل‌مشاهده می‌تواند داشته‌باشد را تخمین بزند، و دلیل آورد که باید به یک انرژی کوچک ذاتی که باعث می‌شود جهان در انبساطش شتاب بگیرد، ارتقا یابند.
تاریخ بروزآوری:1395/12/01 ادامه مطلب

نظریه‌ی ریسمان چیست و چرا بشر به آن نیازمند است؟

بیگ بنگ: نظریه‌ی ریسمان، یک نظریه‌ی پیچیده‌ است که واقعیت کیهان را به‌وسیله‌ی ابرریسمان‌ها، به عنوان پایه‌ای‌ترین جزء ماده، توضیح میدهد. به گفته برخی فیزیکدانان، نظریه‌ی ریسمان فیزیک ِ قرن ۲۱ میباشد که تصادفاً وارد قرن ۲۰ شده است.
تاریخ بروزآوری:1395/11/29 ادامه مطلب

راز مرگ هوایی یوری گاگارین، اولین فضانورد جهان

محل فرود در مزرعه ای در محدوده ده سلوفکا از استان ساراتف در فاصله ای نه چندان دور از کنار رودخانه ولگا بود که با محل پیش بینی شده فاصله داشت. در آنجا تنها یک زن کشاورز و دختر بچه اش شاهد فرود گاگارین بودند. آنها از دیدن یک مرد با آن لباس وحشت کردند. گاگارین با خنده گفت: نترسید من هموطن شما هستم.
تاریخ بروزآوری:1394/08/12 ادامه مطلب

بررسی کوتاه اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

طبق اصل عدم قطعیت هایزنبرگ نمی توان دقیقاً در یک لحظه هم سرعت و هم مکان یک ذره آگاهی پیدا کرد. ورنر هایزنبرگ اظهار داشت که مشاهده ی یک ذره، ویژگی های آن را تغییر می دهد و داشتن اطلاعات دقیق را ناممکن می سازد. بنابراین رفتار گذشته و آینده هیچ یک از ذرات بنیادی را نمی‌توان دقیقاً پیش بینی کرد، یعنی قطعیت از بین می رود.
تاریخ بروزآوری:1394/07/19 ادامه مطلب

نقش ریاضیات در فیزیک

فیزیک را علم شناخت علوم طبیعی و ریاضیات را زبان علوم طبیعی می دانند. آیا از این بیان نتیجه می شود که فهمیدن و فهماندن فیزیک بدون ریاضیات امری محال و نشدنی است؟
تاریخ بروزآوری:1394/06/16 ادامه مطلب

1 2 3