اخبار باستانشناسی

اخبار باستانشناسی

توسعه روستا، بلای جان میراث اردشیر بابکان

بنای «اردشیر بابکان» در صد کیلومتری جنوب­ شرقی شهر شیراز و در بخش شمالی مجموعه و شهر باستانی گور، سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملّی به ثبت رسید، محوطه‌ای که انتقادهایی بوده درباره قصور مدیریتی و رسیدگی نکردن به وضعیت رو به توسعه روستایی به نام «آتشکده» که چند دهه پیش در نزدیکی عمارت اردشیر بابکان شکل گرفته، اکنون هم انتقادهایی درباره وضعیت مدیریت و حفاظت این مجموعه باستانی شنیده می‌شود.
تاریخ بروزآوری:1397/05/16 ادامه مطلب

بررسی کاوشهای سطح و دامنه‌های تپه یزدان نهاوند

بررسی سطح و دامنه‌های تپه یزدان منجر به شناسایی گونه‌های متنوع سفالی از ادوار تاریخی شامل دوره های مس‌ و‌ سنگ،مفرغ،آهن،تاریخی و اسلامی شد.
تاریخ بروزآوری:1397/05/14 ادامه مطلب

کشف سنگ صندوقچه‌ای در حفاری غیرمجاز در مراغه

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از کشف سنگ صندوقچه‌ای شکل حین حفاری غیرمجاز در روستای ورجوی از توابع شهرستان مراغه خبر داد.
تاریخ بروزآوری:1397/05/09 ادامه مطلب

حال و روز کاخ ساسانی سروستان مساعد نیست

وضعیت بنای تاریخی کاخ ساسانی واقع در سروستان و یکی از بناهای تاریخی واقع در محور ساسانی که اخیرا در یونسکو به ثبت جهانی رسید، بسیار نگران کننده است.
تاریخ بروزآوری:1397/04/25 ادامه مطلب

کشف معبد باستانی پس از زلزله مکزیک

در پی زلزله شدید مکزیک، باستان شناسان حین بررسی مقدار آسیب به هرم مکزیکی تئوپانزولکا یک معبد باستانی را در دل این اثر تاریخی کشف کردند.
تاریخ بروزآوری:1397/04/21 ادامه مطلب

کشف فرهنگی ۷ هزار ساله در کله‌کوب آیسک خراسان جنوبی

مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: شواهدی جدید از فرهنگی هفت هزار ساله در کله کوب آیسک شهرستان سرایان به دست آمده است.
تاریخ بروزآوری:1397/04/05 ادامه مطلب

کشف دست ساخته‌های دوره نوسنگی از محوطه عمادالدین شاهرود

محوطه 9 هزار ساله عماد الدین،هفتمین محوطه دوره نوسنگی و برخوردار از قدیمی ترین فرهنگ دوره روستانشینی در نیمه شرقی فلات ایران،به رغم تخریب بخش هایی ازآن به دلیل باغ های میوه و جاده کمربندی تعیین عرصه شد.
تاریخ بروزآوری:1397/04/03 ادامه مطلب

مترو برای "آب چشمه‌علی" مهلت تعیین کرد!

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران می‌گوید: براساس آخرین صحبت‌های انجام شده با کارشناسان مترو خط شش، به احتمال زیاد آب چشمه‌علی تا ۱۵ تیر به چشمه‌علی برمی‌گردد.
تاریخ بروزآوری:1397/03/27 ادامه مطلب

پل شکسته در استان همدان مرمت می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسدآباد از مرمت و بازسازی اثر تاریخی پل شکسته واقع در روستای خسروآباد این شهرستان خبر داد.
تاریخ بروزآوری:1397/03/27 ادامه مطلب

پرونده بازگشت الواح هخامنشی به کجا رسید؟

در حالی مدیرکل امور حقوقی سازمان میراث فرهنگی می‌گوید این اداره کل در حال پیگیری وضعیت الواح هخامنشی باقی‌مانده در دانشگاه شیکاگو و بازگرداندن آن‌ها به ایران است که در طول سه ماه گذشته از سوی وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی در این زمینه خبری منتشر نشده است.
تاریخ بروزآوری:1397/03/26 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...