اخبار باستانشناسی

داستان ۸۰ سال سرگشتگی مجسمه ایرانی در غرب

مجسمه سر نگهبان هخامنشی که از بدن خود همراه با سپر و نیزه جدا شده است، توسط رییس جمهوری کشورمان در بازگشت از نیویورک به کشور بازگردانده شد.
تاریخ بروزآوری:1397/07/07 ادامه مطلب

کشف گور چکمه‌ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان

کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه «استرک جوشقان» که همراه با دوره آموزشی با حضور اساتید بین‌المللی در حال انجام است به کشف ۱۲گور از نوع چکمه‌ای، بقایایی از دوره برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری‌ و مهره‌هایی از جنس سنگ و عقیق منجر شد.
تاریخ بروزآوری:1397/07/03 ادامه مطلب

کشف سازه‌ای هشت‌ضلعی از سنگ‌های ورقه‌ای در بجنورد

کشف سازه‌ای هشت ضلعی، ساخته شده از سنگ‌های ورقه‌ای با ملات گل از یافته‌های شاخص کاوش گسترده محوطه باستانی «معصوم‌زاده» بجنورد است .
تاریخ بروزآوری:1397/06/18 ادامه مطلب

توضیح درباره وضعیت کتیبه سنگ‌نگاره کوه ارنان مهریز

در پی انتشار خبر «سنگ نگاره ۳۵۰۰ ساله در مدرسه رها شده است»، اداره کل روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نسبت به برخی از موارد مطرح شده در این گزارش، توضیح‌هایی ارایه کرده است.
تاریخ بروزآوری:1397/06/18 ادامه مطلب

توسعه روستا، بلای جان میراث اردشیر بابکان

بنای «اردشیر بابکان» در صد کیلومتری جنوب­ شرقی شهر شیراز و در بخش شمالی مجموعه و شهر باستانی گور، سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملّی به ثبت رسید، محوطه‌ای که انتقادهایی بوده درباره قصور مدیریتی و رسیدگی نکردن به وضعیت رو به توسعه روستایی به نام «آتشکده» که چند دهه پیش در نزدیکی عمارت اردشیر بابکان شکل گرفته، اکنون هم انتقادهایی درباره وضعیت مدیریت و حفاظت این مجموعه باستانی شنیده می‌شود.
تاریخ بروزآوری:1397/05/16 ادامه مطلب

بررسی کاوشهای سطح و دامنه‌های تپه یزدان نهاوند

بررسی سطح و دامنه‌های تپه یزدان منجر به شناسایی گونه‌های متنوع سفالی از ادوار تاریخی شامل دوره های مس‌ و‌ سنگ،مفرغ،آهن،تاریخی و اسلامی شد.
تاریخ بروزآوری:1397/05/14 ادامه مطلب

کشف سنگ صندوقچه‌ای در حفاری غیرمجاز در مراغه

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از کشف سنگ صندوقچه‌ای شکل حین حفاری غیرمجاز در روستای ورجوی از توابع شهرستان مراغه خبر داد.
تاریخ بروزآوری:1397/05/09 ادامه مطلب

حال و روز کاخ ساسانی سروستان مساعد نیست

وضعیت بنای تاریخی کاخ ساسانی واقع در سروستان و یکی از بناهای تاریخی واقع در محور ساسانی که اخیرا در یونسکو به ثبت جهانی رسید، بسیار نگران کننده است.
تاریخ بروزآوری:1397/04/25 ادامه مطلب

کشف معبد باستانی پس از زلزله مکزیک

در پی زلزله شدید مکزیک، باستان شناسان حین بررسی مقدار آسیب به هرم مکزیکی تئوپانزولکا یک معبد باستانی را در دل این اثر تاریخی کشف کردند.
تاریخ بروزآوری:1397/04/21 ادامه مطلب

کشف فرهنگی ۷ هزار ساله در کله‌کوب آیسک خراسان جنوبی

مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: شواهدی جدید از فرهنگی هفت هزار ساله در کله کوب آیسک شهرستان سرایان به دست آمده است.
تاریخ بروزآوری:1397/04/05 ادامه مطلب

1 2 3 4 5 6 7  ...