مشاهیر

استیون هاوکینگ

حتماً مثال معروف درخت هرچه پر بارتر، افتاده تر است را شنیده‌اید، حتی استیون هاوکینگ نابغه نیز اشتباه می کند، اما به اشتباهش اعتراف می کند
تاریخ بروزآوری:1396/12/23 ادامه مطلب

«امی نوتر» بزرگ‌بانوی جبر جهان

در کتاب گران‌سنگ ریاضی‌دانان نامی، در میان تمام ریاضی‌دانان مرد، نام یک بانوی ریاضی‌دان می‌درخشد: «امی نوتر».
تاریخ بروزآوری:1396/12/10 ادامه مطلب

شاه حسینی گنجینه خوش گفتار خاطرات تلخ و شیرین نهضت ملی شدن نفت درگذشت.

هانا آرنت می‌گوید: «باید به زندگی خود معنی دهیم و من با سیاست به زندگی‌ام معنی می‌دهم.» شاه‌حسینی با نام مصدق به زندگی خود معنی داد. آدم‌هایی مانند او اجازه ندادند این چراغ خاموش شود.
تاریخ بروزآوری:1396/10/04 ادامه مطلب

دشواری‌های طراحی يك ماشین متفکر

جهانیان نام «لطفعلی عسگرزاده» یا «لطفی‌زاده» را در پیوند با «منطق فازی» می‌شناسند. منطقی چندارزشی که «لطفی‌زاده» آن را در ابتدای دهه ۱۹۶۰، در پاسخ به معماهای نوظهور حوزه هوش مصنوعی تدوین کرد و تا به امروز تحولات متعددی را در این حوزه رقم زده است.
تاریخ بروزآوری:1396/05/28 ادامه مطلب

یک قرن مجاهدت علمی و نیم‌قرن صبوری

هیچ‌کس نمی‌دانست آن پسر متولد ۱۳۰۰ شمسی (۱۹۲۱ میلادی) از مادری روس و پدری اردبیلی در باکو، قرار است به یکی از مهم‌ترین چهره‌های مهندسی برق و هوش مصنوعی در تاریخ تبدیل شود.
تاریخ بروزآوری:1396/05/28 ادامه مطلب

واسکوداگاما (Vasco da Gama)

رویای پرنس هنری و سفرهای دریایی پیشگامانه و رقابت در جستجوهای اقیانوسی دراسپانیا و انجام کار بزرگ دور زدن دماغه امیدنیک به واسکودآ گاما این امکان را داد که برای پیدا کردن یک مسیر اقیانوسی به هندوستان در این مسابقه شرکت کند.
تاریخ بروزآوری:1396/05/01 ادامه مطلب

بارتولئومو دیاز، جهانگرد پرتقالی

دیاز اولین اروپایی محسوب می‌شود که در سفر سال 1488 میلادی به جنوب آفریقا از دماغه‌ی امیدنیک عبور کرد.
تاریخ بروزآوری:1396/04/29 ادامه مطلب

الله‌وردی‌خان گرجی

الله‌وردی‌خان گرجی، سپهسالار دوره صفوی و حاکم ایالت فارس ۱۳ خرداد ۹۹۲ هجری خورشیدی درگذشت. الله‌وردی‌خان اهل گرجستان بود. او برده‌ای بود که به خدمت ارتش صفوی درآمد و به سرعت بالید و منزلت یافت و در چند پیروزی ارتش صفویه نقشی بسزا داشت.
تاریخ بروزآوری:1396/03/13 ادامه مطلب

اسرار عجیبی که درباره «هیتلر» و خانواده‌اش نمی‌دانید!

آدولف هیتلر، آغازگرجنگ جهانی دوم است، کسی که در برهه ای از تاریخ همه کشورهای دنیا را به جان هم انداخت. او در طول زندگی اش حتما راز و رمز هایی داشته که شاید بیشترمان از آنها باخبر نباشیم. آدولف هیتلر بدنام‌ترین سیاستمدار دنیاست و جنایت‌های زیادی را هم مرتکب شده است، از همین رو او را یکی از جنایتکاران جنگی می‌دانند.
تاریخ بروزآوری:1396/02/18 ادامه مطلب

آرش شواتیر که بود؟

اسپهبد بهرام چوبینه که خود از خاندان مهران و ری مرکز خاندان او بوده خود را به عنوان نبیره آرش اعلام کرده و در برابر شاه ایرانشهر این حقانیت اسطوره ای خود را بیان کرده بود.
تاریخ بروزآوری:1396/01/31 ادامه مطلب

1 2 3 4