اماکن تاریخی

اهرام مصر بسان آسباب بازی در مقابل اهرام بوسنی

اهرام بوسنی چه رازی را دل خود پنهان کرده اند ؟
تاریخ بروزآوری:1396/11/14 ادامه مطلب

«قلعه فورگ»

جستجو درباره‌ی «قلعه فورگ»ِ خراسان جنوبی در اینترنت، هر چند یکسری اطلاعات اولیه از این بنا را به درستی ارائه می‌دهد، اصل ماجرا درباره‌ی قلعه فورگ آن طور که دو پژوهشگر ادعا می‌کنند، متفاوت با مطالبی است که با جستجو در فضای مجازی به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنید.
تاریخ بروزآوری:1396/10/30 ادامه مطلب

مسجد «تاریخانه» دامغان

مسجد «تاریخانه» دامغان که قدمت آن به قرن دوم هجری قمری بر می‌گردد با قدمتی دو هزار ساله در شهر دامغان، معروف به شهر صد دروازه واقع شده است.‌
تاریخ بروزآوری:1396/10/18 ادامه مطلب

برج لاجیم، نگین انگشتری سوادکوه

اهمیت برج لاجیم مانند برج رسکت، بیشتر به دلیل دارا بودن کتیبه پهلوی در کنار کتیبه کوفی است. این امر نشان می‌دهد که در قرن پنجم هجری قمری در این قسمت از ایران، حکمرانان وقت علاوه بر توجه به هنر دوران قبل از اسلام به خط رایج در دوره حکومت شاهان ساسانی نیز اهمیت می‌داده‌اند.
تاریخ بروزآوری:1396/09/17 ادامه مطلب

برج آزادی؛ نماد تهران است یا نماد ایران؟

چون ایران میزبان است، برج آزادی وسط است و حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران هم وسط و زیر آن نشسته و ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف در دو طرف اما آن دو جابه‌جا نشسته‌اند! علی‌اف زیر کاخ کرملین و پوتین زیر تصویری از سازه‌ای در آذربایجان.
تاریخ بروزآوری:1396/08/13 ادامه مطلب

بیبلوس (جبیل)؛ قدیمی‌ترین شهر زنده‌ی دنیا

بیبلوس (جبیل)؛ قدیمی ترین شهر زنده ی دنیا | شهر بیبلوس لبنان که عرب زبان‌ها به آن جبیل می‌گویند قدمتی بیش از 7000 سال دارد و به قدیمی ترین شهر زنده دنیا معروف است.
تاریخ بروزآوری:1396/08/07 ادامه مطلب

پایان بازسازی آتشکده 1800 ساله نطنز

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز گفت: بازسازی 2 قوس از 4 قوس آتشکده 1800 ساله نطنز به پایان رسید.
تاریخ بروزآوری:1396/06/05 ادامه مطلب

حمام تاریخی پشته ایسین در معرض تخریب دوباره/ مرمت هم اثر نکرد

حمام تاریخی "پشته ایسین" واقع در روستایی به همین نام در شمال شهرستان بندرعباس که از معدود بناهای باقی‌مانده از دوره قاجار در استان هرمزگان است، با وجود مرمت و بازسازی که در سال‌هایی نه‌چندان دور شده اما به دلیل کمبود بودجه و بی‌توجهی مسئولین در معرض تخریب دوباره قرار گرفته است.
تاریخ بروزآوری:1396/05/23 ادامه مطلب

کشف آبراهه‌ها در تخت‌جمشید هنوز ادامه دارد

بعد از نخستین کشف موسوم به آبراهه‌ها در محوطه‌ جهانی تخت‌جمشید، کاوش‌های جدید در این اثر بی‌نظیر خبر از به دست آمدن آبراهه‌ای جدید به همراه برخی آثار تاریخی در محوطه‌ گسترده تخت‌جمشید می‌دهند.
تاریخ بروزآوری:1396/05/16 ادامه مطلب

قلعه باقرآباد بافق، دژی استوار در کویر ایران

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از قلعه باقرآباد شهرستان بافق به عنوان یکی از زیباترین دژهای تاریخی این استان یاد کرد.
تاریخ بروزآوری:1396/05/10 ادامه مطلب

1 2 3 4 5