مطالب باستانشناسی

اقوام کهن ایران (بخش نخست: لولوبی‌ها)

لولوبی‌ها در هزاره سوم پیش از میلاد از کوه‌های بخش شمالی رود دیاله تا دریاچه ارومیه را در زیر سیطره خود داشتند. بسیار پیشتر از استقرار مادها، اقوامی با نام گوتی‌ها، لولوبی‌ها، میتانی‌ها و سپس کاسی‌ها به ترتیب از شمال به جنوب در مدیا، نواحی غربی ایران می‌زیسته‌اند.
تاریخ بروزآوری:1397/06/04 ادامه مطلب

قنات‌ها هم ازدواج می‌کنند!

یکی از آیین‌های قدیمی و عجیب مردم ایران‌زمین در رابطه با تامین آب مورد نیازشان از طریق قنوات، برگزاری مراسم ازدواج برای این سازه‌های آبی تاریخی بوده، به طوری که برخی معتقد بودند که از این طریق می‌توان مشکل کاهش آبدهی قنات را برطرف کرد.
تاریخ بروزآوری:1397/04/21 ادامه مطلب

احتمال طلسم بودن کتیبه های 700 ساله کشف شده در دریای خزر

تعداد 699 کتیبه فارسی و عربی کشف شده در قعر دریای خزر و در کنار یک قلعه، احتمالا به عنوان تعویذ و طلسم برای دفع بلایا و دشمنان مورد استفاده قرار می گرفته است.
تاریخ بروزآوری:1397/02/12 ادامه مطلب

فصل چهارم کاوش معبد لائودیسه تابستان کلید می‌خورد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهاوند گفت: تابستان امسال فصل چهارم کاوش معبد لائودیسه نهاوند آغاز خواهد شد.
تاریخ بروزآوری:1397/02/08 ادامه مطلب

بررسی مومیایی‌ها و روش‌های مومیایی کردن

«ارواح ملموسی» که تا امروز باقی مانده‌اند
تاریخ بروزآوری:1397/02/06 ادامه مطلب

انسان‌های اولیه قادر به صحبت کردن با هم بودند

انسان‌های اولیه ممکن است خیلی زودتر از آنچه که قبلا تصور می‌شد، آموختن را فرا گرفته باشند. یک متخصص زبان ادعا کرده که توانایی انسان‌های راست قامت برای عبور از آب نشان می‌دهد که، آنها قادر به گفت و گو با یکدیگر بودند. پروفسور دانیل اوورت در این خصوص ایدۀ جنجالی خود را در نشست سالانه انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم اعلام نمود.
تاریخ بروزآوری:1397/01/25 ادامه مطلب

استخراج ژن از اسکلت های باستانی توسط متخصصین ژنتیک داخلی صورت می گیرد

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری: استخراج ژن از اسکلت های باستانی توسط متخصصین ژنتیک باستانشناسی داخلی صورت می گیرد
تاریخ بروزآوری:1397/01/23 ادامه مطلب

قانونی که باستان‌شناسِ آلمانی برای ایران نوشت

هرتسفلد برنامه‌ای نظام‌مند برای لغو امتیاز انحصاری فرانسویان در کاوش‌های باستان‌شناسی ایران ریخت. خطابه‌های شورانگیز او در عمارت مسعودیه، همراه با تربیت جمعی از دانشوران ایرانی و نیز همزمان کسب حمایت دولتمردان متنفذ، او را به هدف نزدیک کرد و با کمک آرتور آپهام پوپ امریکایی و شماری از دانشوران ایرانی، انجمن آثار ملی را در ۱۳۰۲ را پایه‌گذاری کرد.
تاریخ بروزآوری:1396/11/02 ادامه مطلب

تخت جمشید چه رنگی بوده است؟

یک پژوهشگر و باستان‌شناس درباره به‌کار گرفتن رنگ‌های مهم در آثار تاریخی تخت جمشید به ۶ رنگ کاربردی پرداخت و گفت: مثلاً پشت دندان‌ سرستون‌های شیر و گاو؛ رنگدانه قرمز به‌کار می‌رفت.
تاریخ بروزآوری:1396/10/09 ادامه مطلب

استقرار‌های پیش از تاریخ دشت لوت، جنوب شرق ایران

بررسی باستان شناختی دشت لوت، فصل نخست از پروژۀ اخیر دشت لوت است که تاکنون شامل بررسی دشت لوت،کاوش در تپۀ دهنو و تپۀ دهنو شرقی شهداد ‌می‌شود.
تاریخ بروزآوری:1396/04/14 ادامه مطلب
1 2 3